Gedulo ir vilties dienai skirta paroda – Šiaulių miesto centre

2014 m. birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, 16 val. Šiaulių miesto centre, skvere prie savivaldybės (Vasario 16-osios g. 62), Šiaulių „Aušros“ muziejus pristatys Genocido aukų muziejaus parengtą parodą „Po svetimu dangum: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940–1958 m.“ Pristatyme dalyvaus politiniai kaliniai, tremtiniai, Šiaulių politinių kalinių ir tremtinių choras „Tremtinys“ (vadovas Romas Pečeliūnas). Parodoje bus eksponuojamas žemėlapis, kuriame politiniai kaliniai, tremtiniai, jų giminės ir artimieji galės pažymėti tremties ir lagerių vietas.

Parodą skverelyje birželio 14 d. bus galima apžiūrėti 14–17 val.

Pastaba: jei lis, paroda veiks savivaldybės priesalyje I a.

1940 m. birželio 15 d. Lietuvą okupavo kaimyninė Sovietų Sąjunga ir Lietuvos valstybė 50 metų buvo išbraukta iš pasaulio politinio žemėlapio. Lietuva iki šiol jaučia skaudžias sovietinės okupacijos pasekmes. 1941 m. ir 1945–1953 m. iš Lietuvos buvo ištremta 132 tūkst., į kalėjimus ir lagerius išvežta apie 150 tūkst. žmonių. Lageriuose ir tremtyje žuvo 50–60 tūkst. Lietuvos gyventojų. Apie 50 tūkst. žmonių, negalėdami grįžti į Lietuvą, taip ir liko gyventi buvusiose tremties vietose.

2011 m. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Genocido aukų muziejus parengė parodą „Po svetimu dangum: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940–1958 m.“, kuri buvo įtraukta į valstybinę Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminimo metų programą. Paroda siekiama jaunąją kartą ir Vakarų Europos valstybių piliečius supažindinti su sovietinio totalitarinio režimo nusikaltimais. Ne mažiau svarbi ir kita parodos atsiradimo priežastis – pagarba Lietuvos žmonėms, iškentusiems tremties ir lagerių baisumus, ir atminimo ženklas tiems, kurie negrįžo.

Parodos idėja buvo brandinama porą metų. Visą tą laiką rinkta medžiaga. Parodoje panaudota daug naujos, iki šiol niekur neeksponuotos vaizdinės medžiagos: fotografijų, dokumentų, laiškų, dienoraščių ir piešinių iš Genocido aukų muziejaus bei LGGRTC sukauptų rinkinių. Parodoje eksponuojama Lietuvos ypatingojo ir Lietuvos centrinio valstybės archyvų, Lietuvos nacionalinio, Kauno tremties ir rezistencijos, Žemaičių „Alkos“ ir Tauragės krašto muziejų ir privačių asmenų archyvų medžiaga. Pristatomi dokumentai ir nuotraukos pasakoja apie trėmimų organizavimą, politinius areštus, sunkias tremtinių ir politinių kalinių gyvenimo, buities ir darbo sąlygas.

Stenduose vyrauja grafito ir balta spalvos, išryškinančios ne tik eksponuojamos medžiagos autentiškumą, bet ir tremtinių bei politinių kalinių būties tragizmą. Teminiu principu parengti stendai nušviečia įvairius tremtinių ir kalinių kasdienybės aspektus: maitinimąsi, aprangą, darbą, kartu išryškindami gyvenimo sąlygų tremtyje ir lageriuose skirtumus. Politinių kalinių nuotraukas, laiškus ir dokumentus paryškina stenduose pasikartojantis spygliuotos vielos motyvas.

Paroda pirmą kartą visuomenei pristatyta 2011 m. birželio 21 d. Europos Parlamente Briuselyje (Belgija) trėmimų iš Lietuvos 70-osioms metinėms skirtame vakare „Dabarties akistata su praeitimi“. Vėliau eksponuota Lenkijos Tautinės atminties instituto Janušo Kurtykos edukacijos centre (Varšuva), Paryžiaus politikos mokslų universitete (Prancūzija), Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse Vilniuje.

Šiuo metu, birželio 2 d. – liepos 1 d., paroda eksponuojama Šiaulių „Aušros“ muziejaus Edukacijos centre (Aušros al. 47, Šiauliai).

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.7575748sec.