Vytauto Kasiulio dailės muziejuje atidaromą parodą "Jonas Rimša. Ugnies ir džiunglių magija"

Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos išeivijos dailės fondas ir VšĮ Lewben Art Foundation vasario 12 d., ketvirtadienį, 17 val. kviečia į Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1, Vilnius) atidaromą parodą „Jonas Rimša (1903–1978). Ugnies ir džiunglių magija“ (veiks iki gegužės 12 d.). Paroda supažindins žiūrovus su geriausiais vieno ryškiausių lietuvių išeivijos dailininko J. Rimšos kūriniais, atspindinčiais Bolivijos ir indėniškojo periodo kūrybą.

Parodą atidarys Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, VšĮ Lewben Art Foundation direktorė Indrė Tubinienė, parodos kuratorė dr. Nijolė Tumėnienė, Vytauto Kasiulio dailės muziejaus vedėja Ilona Mažeikienė. Muzikuos smuikininkų duetas –Ingrida Rupaitė-Petrikienė ir Tomas Petrikis.

SPAUDOS KONFERENCIJA – vasario 12 d. 16 val.

Pasak parodos kuratorės N. Tumėnienės, „vieno ryškiausių lietuvių išeivijos dailininkų, garsinusių Lietuvos vardą svetur, Jono Rimšos (1903–1978) kūriniai privačių kolekcijų dėka vėl rodomi Vilniuje. Tai ketvirtoji dailininko darbų paroda Lietuvos muziejuose. Pirmoji buvo surengta 1977 m. Lietuvos dailės muziejuje iš J. Rimšos dovanotų geriausių Taičio periodo 23 kūrinių. Antroji, papildyta 75 paveikslais iš privačių rinkinių, surengta 2010 m., žymiai plačiau aprėpė jo kūrybą. Trečioji, įvykusi 2013 m. Kaune, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, pirmą kartą pristatė ankstyvąjį kūrybos periodą ir supažindino su indėnų tradicijomis, kultūra ir dvasia. Ši paroda, surengta Lietuvos išeivijos dailės fondo kolekcijos pagrindu, atskleidžia J. Rimšos kūrybos visumą, kurioje akcentuojama indėniška dvasia, persmelkusi net Taičio periodo tapybą.“

Tapytojas yra itin nusipelnęs Bolivijos kultūrai, apdovanotas aukščiausiu civiliams skiriamų Andų Kondoro ordinu (1950), jam suteiktas Bolivijos valstybės Garbės piliečio ir Sukrės universiteto garbės profesoriaus (1974) titulai. Palikęs ryškų pėdsaką Bolivijos dailėje kaip dailininkas ir pedagogas, Lietuvai jis įdomus kaip menininkas, lietuvių dailei suteikęs egzotiškų spalvų. Tai pirmasis lietuvių dailininkas, kuris rimtai susidomėjo indėnais, atrado jų dvasią.

Jonas Rimša gimė 1903 m. birželio 12 d. Svėdasuose, augo Kaune. Vienoje baigė geriausią siuvimo-kirpimo mokyklą, bet po to, prieš tėvo valią svajodamas tapti dailininku, išvyko laimės ieškoti svetur. 1931–1934m. mokėsi tuo metu stipriausioje visoje Pietų Amerikoje Buenos Airių dailės akademijoje. 1943 m. gavęs Bolivijos valdžios kvietimą, Sukrės mieste įsteigė meno mokyklą ir jai vadovavo. Vėliau įkūrė savo privačią meno akademiją, kurios auklėtiniai tapo žinomi kaip „Rimšos grupė“. Šioje grupėje išaugo nemažai dailininkų, iš kurių keturis gabiausius J. Rimša savo lėšomis išsiuntė toliau mokytis į Europą.

Nerami ieškotojo dvasia skatino J. Rimšą nuolat keliauti ir tobulėti. Dailininkas gyveno Brazilijoje, Argentinoje, Bolivijoje, JAV, Taityje. Gerai pažinojo džiungles. Ypač mėgo tapyti Bariločėje. Atradęs dvi seniausias indėnų gimines – aimarus ir kečujus, įsigilinęs į jų gyvenimą bei papročius, atmetė įsigalėjusį europocentristinį požiūrį į ispanų užkariautus vietinius gyventojus, iškėlė mene jų dvasingumą, atkreipė dėmesį į indėnus, kaip gilių kultūros tradicijų saugotojus ir tęsėjus.

Troškimas pažinti senąsias primityvias kultūras nuvedė J. Rimšą ir į tolimąjį Taitį, kur kūrybinio įkvėpimo ieškojo žymusis prancūzų dailininkas Paulis Gauguinas. Nors civilizacijos veikiamas taitiečių gyvenimas nuo P. Gauguino laikų buvo gerokai pasikeitęs, atrastas kitas pasaulis tapytoją įkvėpė nepaprastai spalvingai tapybai. P. Gauguiną žavėjo saulės kaitros nutvieksta žemė, o J. Rimšą – džiunglių paunksmių paslaptinga šviesa ir spalvos. Jis taitiečių gyvenime, jų judesiuose pajuto ypatingą muzikalų ritmą, atrado unikalų meilės šokį Tamure, kuris P. Gauguino laikais buvo uždraustas.

Ši paroda supažindins žiūrovus su geriausiais J. Rimšos kūriniais, atrinktais iš didžiulės Lietuvos išeivijos dailės fondo sukauptos šio dailininko darbų kolekcijos (per 100 jo paveikslų), visapusiškai atspindinčios Bolivijos ir indėniškojo periodo kūrybą, kuri išgarsino dailininką svetur, o Lietuvoje mažai žinoma. Siekiant pateikti ją bendrame kūrybos kontekste, ekspozicija papildyta keturiais Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, penkiais Lietuvos dailės muziejaus paveikslais ir aštuoniais paveikslais iš privačių rinkinių: šešiais Rolando Valiūno ir dviem Nerijaus Dagilio.

Kūriniai (74) pagal dailininko meninius interesus suskirstyti į dvi svarbiausias grupes: vienoje atsispindi archajiškų vietinės kultūros tradicijų ir ispanų atvežtos europinės romaninės kultūros sankirta, antrojoje – J. Rimšos savitai suvokta indėnų palikuonių ir Taičio gyventojų dvasia.

Informacija apie parodą internete – www.ldm.lt

Informaciją teikia parodos kuratorė dr. Nijolė Tumėnienė (mob. 8 698 45482).

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 21.12.2024 - 28.12.2024 Brauciens uz Hapsalu ar SPA apmeklējumu Nikos Travel
Brauciens uz Hāpsalu ar SPA apmeklējumu un alpaku barošanu, skaista dāvana svētkos. Relaksācija un atpūta divu diienu garumā- 22.02.-23.02.25, tikai | Skatīt vairāk
115 EUR
Garšas piedzīvojums svētkos Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs
Palutini sevi un savus mīļos ar izsmalcinātu svētku pieredzi Dienvidkurzemē! | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 19.12.2024 - 31.12.2024 Svētku laiks Rēzeknē Rēzeknes pilsētas TIC
Decembris ir iestājies un līdz ar to ir sācies svētku gaidīšanas laiks. Arī Rēzekne ir saposusies svētkiem, un piedāvā izbaudīt dažādus | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 11.12.2024 - 29.12.2024 Kaspars Zemītis un Anda Zemīte Valmieras novada Tūrisma pārvalde
28.decembrī, 18:00 ielūdzam uz Kaspara Zemīša un Andas Zemītes koncertu “Gaismu Gaidot”! | Skatīt vairāk
25 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::1.19364285sec.