2020 metų rūšių dešimtukas

Esant susirūpinimu žmonijos sveikata, reiktų atkreipti dėmesį ir kitų organizmų – žinduolių, paukščių, varliagyvių bei kitų rūšių situaciją, jų buveinių apsaugą.


Trys gamtosauginės įstaigos - Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, Lietuvos gamtos fondas  ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras – pirmą kartą Lietuvoje inicijavo TOP 10 sąrašą rūšių (organizmų), į kuriuos turėtų būti atkreiptas visuomenės dėmesys 2020 metais.


Lietuvos biologinę įvairovę daugelis žmonių mažai pažįsta. Vien Lietuvoje gyvena daugiau nei 30 000 skirtingų sistematinių grupių organizmų rūšių: nuo plika akimi neįžiūrimų iki pačių stambiausių žinduolių.

Metų organizmų tradicija visame pasaulyje prisideda prie biologinės įvairovės pažinimo, išsaugojimo ir žinių sklaidos. Akcijos organizatoriai prie rūšių dešimtuko pridėjo ir gamtinę buveinę, nes kiekvienas organizmas gyvena tam tikroje aplinkoje, buveinėje. Šiais metais norima atkreipti dėmesį į žemapelkių buveinę, kurios formuoja mikroklimatą, valo apylinkių orą ir vandenį, yra retų augalų ir gyvūnų namai.


Į 2020 metų rūšių (organizmų) TOP 10 įtraukti:

Metų žinduolis - Žebenkštis (Mustela nivalis);

Metų augalas - Smulkiažiedė tūbė (Verbascum thaspus);

Metų paukštis - Juodasis peslys (Milvus migrans);

Metų voragyvis - Rausvapilvis kryžiuotis (Araneus alsine);

Metų medis - Baltalksnis (Alnus incana);

Metų žuvis - Paprastasis šlyžys (Barbatula barbatula);

Metų varliagyvis - Raudonpilvė kūmutė (Bombina bombina);

Metų samana - Tikroji garbuonė (Ulota crispa);

Metų grybas - Arčerio tinklagrybis (Clathrus archeri);

Metų vabzdys - Smailiaragis mėšlavabalis (Copris lunaris);


Metų buveinė – Žemapelkės.


Pasak šios akcijos vieno iniciatorių žinomo gamtininko Almanto Kulbio, latviai ir estai jau senokai skelbia metų organizmų rūšis. Tokios akcijos svarbios visuomenės švietimui. Dėmesys skiriamas retoms, nykstančioms, saugomoms ar tiesiog mažai žinomoms rūšims.


Į šias rūšis norima atkreipti visuomenės dėmesį, nes jos dėl klimato kaitos ar kitų priežasčių yra nykstančios arba tiesiog mažai apie jas žinoma. Pvz, žebenkšties kailis žiema tampa baltas, todėl per besnieges žiemas tampa lengvu taikiniu. Raudonpilvių kūmučių rūšis sparčiai nyksta visoje Europoje, taip pat ir Lietuvoje. Jos nyksta dėl tinkamų buveinių nykimo, ši rūšis įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.


Renkant metų rūšių dešimtuką, talkino net kelios gamtininkų organizacijos: Lietuvos ornitologų draugija, Lietuvos entomologų draugija, Lietuvos mikologų draugija, Lietuvos herpetologų draugija, Gamtos tyrimų centras, facebook grupė „Lietuvos voragyviai“ ir kt. Organizmus aprašė ir nuotraukas pateikė apie 20 profesionalių gamtininkų.


Parengtas metų organizmų plakatas, kuris bus dovanojamas Lietuvos mokykloms, saugomoms teritorijoms, gamtininkų organizacijoms.


Kviečiame pažinti, stebėti, kaupti paplitimo informaciją apie išrinktas 2020 metų rūšis bei buveinę. Informaciją kviečiame teikti gamtininkų organizacijoms ir pasaulio gamtininkų socialiniame tinkle  www.inaturalist.org (projektas „2020 metų rūšių dešimtukas“).


KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.22828102sec.