Tradicinės užgavėnės prie Žaliūkių vėjo malūno

2015 m. vasario 14 d., šeštadienį, nuo 12 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks tradicinė žiemos šventė „Užgavėnės prie Žaliūkių vėjo malūno“. Programoje: varžytuvės, dainos, šokiai, pokštai kartu su persirengėliais, pagrindinių šventės veikėjų – Lašininio ir Kanapinio – kova, linksmiausios blyninės rinkimai, žiemos pramogos, gardžių blynų, sotaus šiupinio, karšto alaus skanavimas, „barankos“, dešros, sūriai ir tautodailės dirbiniai, tradicinis Morės deginimas ant laužo. Įėjimas nemokamas.

Nuo seno lietuviai per Užgavėnes varydavo žiemos demonus ir žadindavo šalčio sukaustytą žemę, kad ši pabustų ir būtų derlinga. Tikėta, kad tie, kurie Užgavėnių nešvenčia, visus metus nelaimių neatsigins. Tad norint, kad pavasaris ateitų greičiau, o metai būtų laimingesni, visi kviečiami įsitraukti į Užgavėnių linksmybių sūkurį Žaliūkių malūnininko sodyboje. Šventėje, pasitikdami pavasarį, linksminsimės ir dalinsimės gera nuotaika su draugais, bičiuliais, ne kartą matytais ir ką tik sutiktais.

Šiemet Užgavėnės sodyboje švenčiamos šv. Valentino dieną, todėl dviguba šventė bus paminėta šėlstant drauge su pagrindine persirengėlių kompanija – vestuvininkais (Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija“ folkloro ansamblis „Salduvė“, vad. Violeta Daknienė ir Darius Daknys). Tradicines Užgavėnių dainas, šokius bei muziką skleis ir kiti Šiaulių miesto ir rajono folkloro kolektyvai: Šiaulių kultūros centro folkloro ansambliai „Rėda“ (vad. Justė Lipinskienė), „Sidabrinė gija“ (vad. Vita Taučienė), ŠU folkloro ansamblis „Vaiguva“ (vad. Diana Martinaitienė), Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus folkloro ansamblis „Margulis“ (vad. Birutė Poškienė), Šiaulių rajono Raudėnų folkloro ansamblis „Gerviki“ (vad. Jovita Lubienė), ŠPRC vienadienė Užgavėnių kapelija „Morės išlydėtuvės“ (vad. Jurgita Aldukevičiūtė-Janauskienė, Ilona Valčiukienė).

Užgavėnės neįsivaizduojamos be vieno iš pagrindinių šventės atributo – persirengimo, todėl šventės dalyviai kviečiami užsidėti kaukes, persirengti pasirinktais personažais ir padėti žiemą išvyti su triukšmu. Čia pat vyks ir persirengėlių varžytuvės: keli visiems gerai žinomi, bet sunkiai atpažįstami kandidatai pristatys savo rinkimines kampanijas, o žiūrovai nuspręs, kas pasirodė geriausiai. Susirinkusieji išgirs žiemos pasmerkimo oraciją ir tęsiant šimtametes tradicijas, vyks nenorinčios pasitraukti žiemos – Lašininio – kova su žmonių išsiilgtu pavasariu – Kanapiniu. Šventėje pirmą kartą bus pristatytas ir muziejininkų atrastas laimės katilas. Kiekvienas, sugalvojęs norą ir pridėjęs ranką prie šimtmečius menančio katilo krašto, sulauks slapčiausių norų ir svajonių išsipildymo.

Mūsų protėviai tikėjo, kad per Užgavėnes būtina sočiai pavalgyti, tuomet visi metai bus sotūs ir netrūks jėgų. Todėl šventės lankytojai kviečiami paragauti pagrindinio Užgavėnių valgio – šiupinio, paskanauti miesto ugdymo ir kultūros įstaigų komandų kepamų blynų ir padėti išrinkti linksmiausią blyninę. Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti vertingais prizais.

Tik šventės dieną Žaliūkių malūnininko sodyboje įsikurs Užgavėnių turgelis. Čia bus galima įsigyti „barankų“, dešrų, sūrių, tautodailės dirbinių, sušilti geriant kavą, arbatą ar net karštą alų. Šventės dalyviai galės ne tik pasilinksminti ar sočiai pavalgyti, bet ir lauktuvių namo parsinešti.

Paragavus gardumynų, aplankius Užgavėnių turgelį, patyrus įvairiausių žiemos pramogų, norint sunaikinti žiemos negandas ir linkint gero metų derliaus, su „laidotuvių“ procesija ir giesmėmis bus palydėta ir ant kaitraus laužo sudeginta gražiausia visų laikų Morė.

Šventės rengėjos – Šiaulių miesto savivaldybė ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyba, organizatorius – Šiaulių kultūros centras. Informaciniai rėmėjai: dienraščiai „Šiaulių kraštas“ ir „Šiaulių naujienos“, UAB „Šiaulių apskrities televizija“, radijo stotys „Saulės radijas“ ir RS2, „Šiauliai plius“ žiniasklaidos grupė: savaitraštis „Šiauliai plius“, Šiaulių regioninė televizija „Splius“, naujienų portalas „Etaplius.lt“.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. (8 41) 21 11 98, Šiaulių kultūros centro Etninės kultūros skyriaus vedėja Diana Martinaitienė, tel. (8 41) 52 56 93.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 
Poilsiavimo ir kelionių pasiūlymai:
Poilsiavimo ir kelionių pasiūlymai 19.07.2024 - 21.07.2024 Ignalina Town Festival Ignalinos rajono TIC
Let's go to Ignalina! 19-20 July a great festival from of Ignalina town with concerts, performances, educations, compettions etc. | Žiūrėti daugiau

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.43035316sec.