Velykėlės Žaliūkių malūnininko sodyboje – džiaugsmas vaikams

2016 m. balandžio 3 d., sekmadienį, 12 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks Atvelykio šventė – Velykėlės. Programoje: Velykės apsilankymas, margučių ridenimas, kiaušinienės skanavimas, šokiai, liaudiški žaidimai, gražiausių ir stipriausių margučių rinkimai ir kitos smagios rungtys. Dalyvaus Šiaulių miesto vaikų folkloro ansambliai „Čiutulis“ (vad. Rima Šereivienė) ir  „Gasužis“ (vad. Rosita Kalinienė). Veiks Respublikinė ikimokyklinių ugdymo įstaigų kūrybinių darbų fotografijų paroda „Velykos kitaip“ (parodos organizatoriai – Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo centras, Šiaulių lopšelis-darželis „Klevelis“). Renginys nemokamas.

 

Jau tampa tradicija, kad praėjus savaitei po Velykų šiauliečiai ir miesto svečiai susiburia po malūno sparnais ir švenčia Atvelykį, dar vadinamą Velykėlėmis arba vaikų Velykomis. Penktą kartą Žaliūkių malūnininko sodyboje organizuojamoje šventėje daug dėmesio skiriama vaikams ir jų pramogoms. Taip užbaigiamas šventinis Velykų laikotarpis ir suteikiama galimybė mažiesiems sodybos lankytojams pažaisti, susipažįstant su Velykėlių šventimo tradicijomis. Kadangi per Atvelykį būtinai reikia pasimatyti ir su giminėmis, tie, kurie nespėjo to padaryti per Velykų savaitę, turi puikią progą susitikti ir linksmintis Žaliūkių malūnininko sodyboje.

Per Velykėles nešini spalvingais margučiais prie Žaliūkių malūno skuba ir maži, ir dideli. Vaikų džiaugsmui linksmybių įkarštyje pasirodo svarbiausia šventės viešnia – Velykė (dar žinoma kaip Velykų bobutė). Paprastai Velykė vaikus aplanko namie pirmąją Velykų dieną, atvažiuodama dar prieš saulės patekėjimą, tačiau jau tapo tradicija sulaukti jos ir malūnininko sodyboje. Nuo seno tikima, kad Velykės vežimo ratai iš burokų, arkliai iš vaško, o  vadžios iš „ubago lazdų“. Ji vaikus aplanko dar prieš saulės tekėjimą, kad šviesoje neištirptų jos vaškiniai arkliai. Tikrai ne visi yra matę Velykę, todėl būtina pasinaudoti galimybe ją išvysti Žaliūkių malūnininko sodyboje.

Sekmadienį mažųjų lankytojų lauks ne tik Velykė, bet ir gausybė kitų linksmybių. Atsinešę nudažytus margučius juos ridensime, rinksime ir apdovanosime gražiausius, didžiausius, mažiausius ir stipriausius vaikų margintus kiaušinius, žaisime liaudiškus žaidimus. Kiekvienas galės išbandyti jėgas įvairiose liaudiškose varžytuvėse ir dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose. Linksmybių, o taip pat ir dovanų, netrūks ne tik vaikams, bet ir kartu atėjusiems tėveliams bei seneliams.

Laikydamiesi senoviškų papročių, margučių lukštus užkasime žemėje, kad geriau augtų rugiai ir ledai jų neišmuštų. Kaip ir kiekvienais metais supsimės sūpynėse, nes manoma, kad kuo aukščiau išsisupsi, tuo linai augs didesni, o pats būsi linksmesnis ir sveikesnis visus ateinančius metus. Neužmirškite, kad tam, kas jus supa, reikia duoti margučių.

Šventės metu kviesime paragauti tik vieną kartą metuose kepamos gardžios Atvelykio kiaušinienės – svarbiausio tradicinio šios šventės patiekalo. Ši kiaušinienė ruošiama lauke ant krosnies ir tikrai visada būna nepaprastai gardi. Sušalę ar ištroškę galės paskanauti kvapnios žolelių arbatos, išvirtos čia pat ant laužo.

Šiaulių miesto vaikų folkloro ansambliai „Čiutulis“ ir „Gasužis“ visus, apsilankiusius šventėje, kvies drauge budinti žemę. O taip pat ne tik pažiūrėti ir paklausyti, bet ir kartu padainuoti, pašokti, pasisukti liaudiškame ratelyje, pasidžiaugti gražių šventinių tradicijų gausa.

Šventės organizatorė – Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėjos: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos Respublikos kultūros taryba. Draugas – Ginkūnų paukštynas.

 

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. (8 41) 21 11 98.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.16196513sec.