Liepojoje vyks šiuolaikinio meno festivalis «Liepājas Mākslas forums»

Rugsėjo 27–29 dienomis Liepojos koncertų salė „Lielais dzintars“ (lt. „Didysis gintaras“) švęs penktąjį šiuolaikinio meno festivalio „Liepājas Mākslas forums“ (lt. „Liepojos meno forumas“) gimtadienį. Šiųmetė festivalio programa išsiskirs didele žanrų įvairove ir aktualiąja šiandieninio pasaulio problemika. Visa tai bus įkūnyta ir atskleista tiek pasaulinę šlovę jau pelniusių, tiek kūrybinį kelią dar tik pradedančių menininkų kūriniuose. Į šį festivalį nusprendusiųjų atvykti laukia puikios pasirinkimo alternatyvos: koncertai, šokio spektaklis, dailės paroda, teatras, kinas ir opera.

„Šiuolaikinio meno festivalis „Liepojos meno forumas“ – tai trys dienos, dešimt išskirtinių meno renginių ir šimtas talentingų menininkų. Tai naujos koncepcijos muzika, neprijaukintas šokis, neregėta dailė ir netradicinis teatras. Tai trys dienos Liepojoje, per kurias privalu išbandyti naujus dalykus, mąstyti, stebėtis ir nustebinti pačiam save,“ – tokiais žodžiais į artėjančią meno šventę kviečia festivalio meno vadovė Baiba Bartkeviča.

 „Liepojos meno forumą“ pradės koncertų salėje dar neregėtas renginys. Subtiliojo amerikiečių minimalisto Mortono Feldmano (Morton Feldman) muzikos didžiojoje „Lielais dzintars“ salėje publika bus kviečiama klausytis gulint. Šio kompozitoriaus darbas „Nesimetriška simetrija“ (lv. „Nesimetriskā simetrija“) yra meditacinis egzistencinis atsakas į beprotiškai greitą šiuolaikinio gyvenimo tempą.  Ramios kūrinio dinamikos, simetrinių-asimetrinių garsų modelių ir lėtų jų tempų geriausia klausytis laisvoje atmosferoje. Dėl šios priežasties, vietoj įprastinių koncertų salės kėdžių, festivalio svečiai išvys jaukius namus primenančius kilimus, užklotus ir pagalves.

Dialogas su dirbtiniu intelektu, žmogaus ir nežmogaus ateities bendradarbiavimo galimybės, – visa tai bus analizuojama liepojiečių parengtoje naujųjų medijų meno parodoje „Iškarpinėje“ (lv. „Starpliktuvē“). Susitikti su išskirtinėmis praėjusio amžiaus asmenybėmis kvies didžiosios koncertų salės scenos. Šios asmenybės – tai XX a. pirmos pusės latvių keistuolis tapytojas Voldemaras Irbė (lv.  Voldemārs Irbe) ir XVI amžių menanti bei legendomis apipinta Škotijos karalienė Marija Stiuart. Pastarosios asmenybės žavesys tapo įkvėpimo šaltiniu daugeliui kompozitorių sukurti naujas kompozicijas. Į dailininko Irbytės vaidmenį gilinsis aktorius Juris Bartkevičas, o Marijos Stiuart gyvenimo  ir asmenybės paslaptis kamerinėje operoje atskleis solistai iš Olandijos.

Kulminacinį tašką festivalis pasieks Virpi Pahkinen (Virpi Pahkinen) šokio spektakliu. Virpi yra laikoma viena iš ryškiausių Skandinavijos choreografių ir šokio solisčių. Liepojos publikai kartu su penkiais kolegomis ji pristatys savo šokio spektaklį „Deep Time“. Pirmapradžių būtybių riksmų ir viduramžių mistikės Hildegardės fon Bingen (Hildegard Von Bingen) sakralinių giesmių lydimi šokėjai pavirs zoomorfinėmis būtybėmis ir primins žiūrovams, kad žmogaus egzistencija šiame pasaulyje yra tik trumputė akimirka.

Elektroninės muzikos gerbėjus festivalio rengėjai pakvies į koncertą-susitikimą su teremino (muzikos instrumentas) virtuoze, rusų-britų instrumentaliste Lidija Kavina (Lydia Kavina). Publikos nuostabai, muzikantė šiuo retu ir išskirtiniu instrumentu gros be jokio mechaninio sąlyčio su juo.  Į koncertinę programą  bus įtraukti XX a. dvasios galiūnų – Keidžo (Cage), Mesiano (Messiaen), Gubaidulino (Gubaidulina) – bei kitų kompozitorių kūriniai. Duoklę šiam muzikos žanrui taip pat atiduos elektroninės muzikos ambasadoriai „Dirty Deal Audio“, kurių suorganizuotos stovyklos  „Baltic Trail“ baigiamasis koncertas žiūrovus prikaustys populiariausias Pabaltijo eksperimentinės elektroninės muzikos projektais.

Mažųjų festivalio svečių ir jų tėvelių laukia speciali kino programa. Bendradarbiaujant su šiuolaikinių operų ciklu „LULU“, kino formatu vaikams bus rodomi operos ir baleto spektakliai.  Vaikai turės galimybę pažiūrėti Moriso Ravelio (Maurice Ravel) pasaką-operą „Vaikas ir burtai“ (spalvingąjį Glenburno festivalio pastatymą) ir Džono Lankberio (John Lanchbery) baletą „Beatričės Poter istorijos“, kuriame Londono karališkojo baleto virtuozai įkūnys garsiosios britų rašytojos ir iliustratorės Beatričės Poter sukurtus personažus – triušiuką Piterį, pelytę Hanką Manką ir kitus.

Festivalį užbaigs Grammy laureatų – valstybinio kamerinio orkestro „Sinfonietta Rīga“ ir dirigento Normundo Šnė –  koncertas. Jų rūpesčiu į dienos šviesą bus sugrąžintas vienas ryškiausių latvių postmoderniojo avangardo muzikos pavyzdžių, – tik kartą plačiajai publikai pristatyta „NSRD“ albumo „Kuncendorfs un Osendovskis“ aranžuotė styginiam orkestrui. Premjera parengta Latvijos šiuolaikinio meno centro projekto „Hardija Lediņa gads“ iniciatyva (lt. „Hardijo Ledinio metai“) (2015).


„Liepojos meno forumo“ programa:


09.27 PENKTADIENIS

17.30 Naujųjų medijų meno parodos „Starpliktuvē“ (lt. „Iškarpinėje“) atidarymas (paroda veiks iki pat spalio 30 d.)

19.00 LMF atidarymas. Mortonas Feldmanas. Koncertas gulintiems

21.00 Juro Bartkevičo paroda „Zibeņu domas. Irbīte“ (lt. „Žaibiškos mintys. Kurapkėlė“)


09.28 ŠEŠTADIENIS

12.00 Juro Bartkevičo paroda „Zibeņu domas. Irbīte“ (lt. „Žaibiškos mintys. Kurapkėlė“)

12.00 Pasaka-opera „Bērns un burvības“ (lt. „Vaikas ir burta“). Kinas visai šeimai

17.00 Teremino skambesys. Keidžas ir Mesianas

20.00 Virpi Pahkinen. Šokio spektaklis „Deep Time“

22.00 Elektroninės muzikos stovyklos „Baltic Trail“ baigiamasis vakaras (k/c WISE, Alejas iela 9)


09.29 SEKMADIENIS

12.00 Baletas „Beatričės Poter istorijos“. Kinas visai šeimai

14.00 Kamerinė opera „Marija Stiuart“

18.00 LMF baigiamasis koncertas. Dedikacija Hardijui Lediniui

 

Šiuolaikinio meno festivalį  „Liepojos meno forumas“, finansiškai remiant valstybinio kultūrinio kapitalo fondui ir Liepojos miesto savivaldybei, rengia Liepojos koncertų salė „Lielais dzintars“ (lt. „Didysis gintaras“). Šiuo festivaliu tęsiama Liepojos koncertų salės koncertinė serija „Pasaulis didžiajame gintare“ (lv. „Pasaule Lielajā dzintarā“), kuri atveria galimybę Liepojos publikai apsilankyti ypač aukštos meninės vertės koncertuose ir renginiuose, atspindinčiuose naujausias meno realijas pasaulyje. Platesnės informacijos galima rasti http://lielaisdzintars.lv/en. Bilietų į forumo renginius galima nusipirkti interneto svetainėje www.bilesuparadize.lv. Yra galimybė įsigyti festivalio abonementą, kuris ne tik palengvins apsilankymo festivalyje planavimą, bet ir sutaupys Jūsų laiko bei pinigų.


 

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.17692089sec.