Kelionė radijo bangomis

2011 m. sausio 21 d., penktadienį, 16 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinyje – Radijo ir televizijos muziejuje (Vilniaus g. 174, Šiauliai) – vyks parodos iš „Aušros“ muziejaus rinkinių „Radijo bangomis per pasaulį“ atidarymas. Dalyvaus radijo mėgėjas, tarptautinės klasės sporto meistras Jonas Paškauskas.

Paroda veiks iki 2011 m. birželio 4 d.

„Visiems visiems, kas mane girdi…“, – plaukia į eterį signalai, radijo mėgėjų siunčiami specialiomis radijo ryšio priemonėmis. Šitaip užmezgami tarpusavio ryšiai su kitų šalių radijo mėgėjais. Lietuvoje šios srities aistruolių yra apie 800, visame pasaulyje – net keli milijonai.

Radijo mėgėjiška veikla – tai medžiotojo azartas, kolekcionieriaus aistra, skatinanti domėtis radijo technika, užsiimti konstravimu, mokėti užsienio kalbas ir išmanyti geografiją. Siekiant užmegzti radijo ryšį su radijo mėgėju iš kitos šalies, turi būti visa grandinė sutapimų: abu operatoriai tuo pačiu metu turi būti įsijungę radijo stotis, turi sutapti dažniai bei būti geros bangų sklidimo sąlygos.

Viena iš radijo mėgėjų veiklos sričių – sportinė. Kiekvieną savaitgalį vyksta aibė respublikinių ir tarptautinių varžybų, kurių pagrindinis principas – užmegzti kaip galima daugiau ryšių su tam tikra grupe stočių per ribotą laiką, teisingai perduoti ir priimti informaciją. Norint išbandyti jėgas su radijo mėgėjais iš kitų šalių, nereikia niekur važiuoti – viskas vyksta prie radijo stoties.

Parodoje „Radijo bangomis per pasaulį“ lankytojai susipažins su radijo mėgėjų aparatūros pavyzdžiais, radijo stočių detalėmis ir mazgais. Išvys originalias radijo mėgėjų ryšių korteles (QSL) iš didelės „Aušros“ muziejuje sukauptos kolekcijos. QSL radijo ryšio kortelės naudojamos kaip įrodymas, kad radijo ryšys įvyko. Jas kiekvienas radijo mėgėjas spausdinasi individualiai, visos jos – originalios. Kortelėse nurodomas operatoriaus šaukinys, ryšio data ir laikas, diapazonas, girdimumas ir t. t. Didžioji dalis eksponuojamų radijo ryšio kortelių – iš sporto meistro, pasaulio čempiono šiauliečio J. Paškausko (LY2ZZ) kolekcijos. Taip pat pristatomi ir J. Paškausko iškovoti įvairūs tarptautiniai apdovanojimai: diplomai, taurės, medaliai.

Šiauliai gali pelnytai didžiuotis ne vienu radijo mėgėjų elitui priskiriamu įvairių varžybų nugalėtoju ir laureatu: Liudu Doru – LY2CL, Gintautu Šėpuraičiu – LY2GV, Varelijumi Simuliku – LY2QT ir kt. Prie šių sportininkų pavardžių pateikiami raidžių ir skaitmenų kodai – tai šaukiniai – radijo stoties vardas, radijo mėgėjo pseudonimas. Pirmiausia šaukinyje nurodoma šalis, pvz.: Lietuva – LY, Vokietija – DL. Tolesnis skaičius nusako šalies rajoną, stoties priklausomybę, o paskutinės raidės yra suteikiamos kaip kodas kiekvienam radijo mėgėjui.

Didelį vaidmenį radijo mėgėjai suvaidino 1991 m. sausio įvykių dienomis. Nesitraukdami nuo radijo stočių perdavinėjo pasauliui informaciją apie įvykius Lietuvoje. Tai liudija Šiaulių krašto radijo klubo „Vytis“ prezidento L. Doro padaryti įrašai žurnale, eksponuojamame parodoje. Šiais metais 1991 m. sausio įvykių 20-mečiui paminėti darbui eteryje sausio13–27 dienomis suteikiamas proginis šaukinys LY13. Šiuo šaukiniu dirbs 14 radijo stočių, keturios iš jų – Šiauliuose.

Informaciją apie parodą teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Technikos istorijos skyriaus vedėja Angelė Milienė, tel. (8 41) 52 43 99.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.33781719sec.