Baigėsi vienintelio sukilimo muziejaus Baltijos šalyse pastato rekonstrukcija

Lietuvos dvasinės traukos centre Paberžėje autentiškai rekonstruotas 1793 metais statytas vokiečių kilmės barono Stanislovo Šilingo dvaras, kuriame įsikūręs 1863 metų sukilimo muziejus. Užbaigus rekonstruoti 18 a. medinės architektūros pastatą, šiuo metu vyksta muziejaus ekspozicijos modernizavimo darbai.

Nuo 1993 metų dvare, kuriame įsikūręs muziejus, nebuvo atlikta jokių rekonstrukcijų. Darbai prasidėjo 2009 metais. Šiuo metu Kėdainių krašto muziejaus darbuotojai rūpinasi ekspozicijos įrengimu. Sukilimo muziejuje, kaip ir iki šiol, bus plėtojama kultūrinė, visuomeninė ir edukacinė veikla, rengiamos dailės kūrinių parodos, simpoziumai. Planuojama organizuoti plenerus bei seminarus.

Dėl 1863 metų sukilimo muziejaus rekonstrukcijos 2009 m. birželio 15 d. trišalę sutartį pasirašė Kėdainių rajono savivaldybės administracija, Finansų ministerija ir VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra. Investicijoms Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija pagal Europosekonominėserdvės finansinį mechanizmą skyrė 1,8 mln. litų ir 0,3 mln.litų skyrė Kėdainių rajono savivaldybė.

Apie muziejuje įvykusius pasikeitimus pasakoja Kėdainių krašto muziejaus istorikas Vaidas Banys.

Kuo 1863 m. sukilimo muziejus gali sudominti lankytojus? Kokiais išskirtiniais eksponatais gali pasigirti muziejus?

Norėčiau pabrėžti, kad tai vienintelis muziejus sukilimo tema ne tik Lietuvoje. Tokio muziejaus neturi nei Latvija, nei Estija. Muziejaus pasididžiavimas – baigiama restauruoti 65 unikalių žibalinių lempų kolekcija. Kartu bus pristatomas ir žibalinės lempos išradėjas – 1863 m. sukilimo rėmėjas Ignacijus Lukoševičius. Jam 1853 m. Lenkijoje, Lvovo mieste, pavyko iš naftos išdistiliuoti žibalą. Lankytojai galės pamatyti retežius, kuriais supančioti žmonės buvo vedami į katorgą, įvairius ginklus, pvz., sukilimo metu naudota 19 a. pradžios skiltuvinį šautuvą, taip pat šiam laikotarpiui priklausantį karininko kardą ir daug kitų eksponatų.

Kaip pasikeitė muziejus po renovacijos?

Atkurtas autentiškas dvaro grindų parketas ir lubos ekspozicijų salėse, pakeistos dvaro durys, langai ir stogas, įrengtos šiuolaikinės šildymo, vandentiekio, nuotekų tinklų ir vėdinimo sistemos. Rekonstruotoje palėpėje įrengtos modernios erdvės, pritaikytos konferencijoms, seminarams organizuoti. Pirmame muziejaus aukšte pristatomi eksponatai sudaro tik mažą dalį turimos medžiagos, o antro aukšto salėse moderniomis technologijomis bus sudarytos sąlygos susipažinti su tiksline, tematine medžiaga, bus galimybė pavartyti unikalią archyvinę medžiagą.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.15271497sec.