Apie tarpukario šiaulių knygininkus ir Liudviką Jakavičių

2011 m. gegužės 18 d., trečiadienį, 15 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Poeto Jovaro name (Vytauto g. 116, Šiauliai) vyks kultūros popietė „Tarpukario Šiaulių knygininkai ir Liudvikas Jakavičius“. Šį kartą į kultūros popietę kviečiami neįgalieji ir senjorai. Tokiais renginiais „Aušros“ muziejus siekia prisidėti prie socialinės atskirties mažinimo, įvairių visuomenės grupių kultūrinių poreikių tenkinimo, jų turiningo laisvalaikio.

Kultūros vakaras, skirtas L.Jakavičiaus 140-osioms gimimo metinėms, Poeto Jovaro name vyko šių metų kovo 17 d. ir sulaukė miesto nevyriausybinių organizacijų (NVO) susidomėjimo. Tai paskatino užmegzti glaudesnius muziejaus ir šių organizacijų ryšius, kurie, tikimasi, paskatins ir aktyvesnį miesto NVO narių lankymąsi muziejuje.

Šįkart susirinkusiesiems į kultūros popietę, vyksiančią stilizuotame tarpukario knygyne, bus pasakojama apie miesto knygininkus – to meto knygynų savininkus – ir jų veiklą. Ypatingas dėmesys bus skirtas leidėjui, knygininkui, aktoriui, režisieriui L. Jakavičiui (Lietuvaniui) ir jo nuopelnams Lietuvos leidybai. Šiaulių estrados teatro aktoriai atgaivins L.Jakavičiaus mėgtą ir propaguotą estrados teatro žanrą – vaidins intermedijas.

Tarpukario Šiauliuose veikė 27 knygynai, dalis jų – trumpai. Kai kurie knygynai, atsiradę apie 1919–1923 m., veikė visą nepriklausomybės laikotarpį iki 1940 m. sovietų okupacijos. Tai Šv. Kazimiero draugijos, Mokytojų profesinės sąjungos (nuo 1930 m. – „Spaudos fondo“), „Kultūros“, L. Jakavičiaus, brolių Brevdų, Jono Orento, Maušo Mendelio Ordmano bei Felikso Maksvyčio knygynai.

To meto knygynai buvo ne tik knygų „sankrovos“, galanterijos, ūkinių, suvenyrinių, kanceliarinių prekių „universamai“, bet dažnai ir knygų leidybos įmonės. 1919–1940 m. Šiaulių mieste išleistos 674 knygos ir brošiūros, net 75 pavadinimų įvairiausi kalendoriai.

Ypač daug kalendorių išleido Šiaulių knygyno „Lietuva“ savininkas L. Jakavičius – stambiausias tarpukario Lietuvos privatus leidėjas. Jis gimė 1871 m. kovo 10 d. Akmenėje, 1891–1915 m. gyveno Rygoje, kur įsteigė spaustuvę, knygyną „Lietuva“, turėjusį 4 filialus ir Lietuvoje. Rygoje Lietuvanis leido savaitraštį „Rygos naujienos“, žurnalus „Botagas“, „Juokdarys“, humoristinius kalendorius ir kt. Po Pirmojo pasaulinio karo, 1919 m., L. Jakavičius apsigyveno Šiauliuose. Mieste įsteigė knygyną „Lietuva“, kuris tapo vienu didžiausių Šiaulių knygynų. Pagrindinę L. Jakavičiaus leistų spaudinių dalį sudarė kalendoriai, sapnininkai, humoristinės ir scenos meno knygelės, atvirukai, įvairūs praktinio pobūdžio leidiniai, skirti plačiajai visuomenei, pvz.: kaip išmokti fotografuoti, taupyti pinigus, prižiūrėti savo sveikatą ir kt. Ypač populiarūs buvo kalendoriai: „Juokų kalendorius“, „Lietuvių naminis draugas“, „Lietuvių ūkiškasis kalendorius“, sieninis nuplėšiamas kalendorius. Juose gausu anekdotų, piešinių, eilėraščių.

Visi leidiniai buvo spausdinami dideliais tiražais ir turėjo didžiulę paklausą. Kaip teigė pats knygininkas, leidinių buvo išleista daugiau kaip du milijonai egzempliorių. Daugelis jų kurti paties L.Jakavičiaus. Savo populiariais, nebrangiais leidiniais L. Jakavičius prisidėjo prie visuomenės švietimo, padėjo atverti kelią knygai į tuos namus, kuriuose ja dar nebuvo domimasi.

Informaciją apie renginį teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus muziejininkas Almantas Šlivinskas, tel. (8 41) 52 43 92.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.23008204sec.