Žaliūkių vėjo malūnui sugrąžinti tvirtesni sparnai

Restauruotas Žaliūkių vėjo malūnas (Architektų g. 73, Šiauliai) daugiau nei po vienerių metų pertraukos vėl turi medinius sparnus. Pagal istorinę ikonografinę medžiagą atkurta autentiška Žaliūkių medinio vėjo malūno sparnų konstrukcija buvo iš naujo pagaminta ir papildomai sutvirtinta šiuolaikiškomis priemonėmis, kad ateityje atlaikytų gamtos jėgų siautėjimą. Šiauliečių ir miesto svečių gausiai lankomas malūnas atgavo pirminį vėjo malūno vaizdą ir vieną iš pagrindinių konstrukcijos elementų grūdams malti.

Žaliūkių malūnas ir jo technologinė įranga baigti restauruoti prieš dvejus metus. Restauravimo darbai finansuoti Norvegijos finansinio mechanizmo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis pagal projektą „Žaliūkių medinio vėjo malūno restauravimas ir pritaikymas visuomenės reikmėms“. 2010 m. rugpjūčio mėnesį dėl gamtos jėgų poveikio buvo apgadinti du restauruoto malūno sparnai. Sparnų konstrukcijos neatlaikė vasaros liūčių ir ne kartą kilusio stipraus, gūsingo vėjo. Žaliūkių malūno sparnus, vykdydama restauravimo darbų garantinius įsipareigojimus, savo lėšomis atstatė UAB „Meba“. Kaip sutvirtinti sparnų konstrukcijas, rangovus konsultavo geriausi paveldosaugos specialistai.

Nauji Žaliūkių medinio vėjo malūno sparnai pagaminti iš eglės medienos pagal autentišką konstrukciją, remiantis istorine ikonografine medžiaga bei išlikusių analogiškų objektų pavyzdžiais. Sparnų konstrukcija sutvirtinta anglies pluošto klijuojamų demblių sistema, kuri padidina konstrukcijų tvirtumą ir ilgaamžiškumą. Ankstesni ąžuoliniai posparniai pailginti. Konstruktorių skaičiavimais, toks sprendimas turi užtikrinti sparnų stiebų stiprumą esant vėjo greičiui iki 25 m/s.

Tikimasi, kad sustiprinti vėjo malūno sparnai ateityje atlaikys dėl besikeičiančio klimato padažnėjusių viesulų, vėtrų ir stiprių vėjų šėlsmą.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza, tel. (8 41) 52 43 90.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.11874104sec.