Paroda, skirta radijo ir Televizijos muziejaus 30-mečiui

2012 m. gegužės 11 d., penktadienį, 16 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinyje – Radijo ir televizijos muziejuje (Vilniaus g. 174, Šiauliai) – vyks parodos iš „Aušros“ muziejaus rinkinių, skirtos Radijo ir televizijos muziejaus įkūrimo 30-mečiui, atidarymas. Parodoje lankytojai galės išvysti seniausius ir įdomiausius muziejaus eksponatus: radijo imtuvus, televizorius bei neseniai įvykusio jaunųjų radijoelektronikos konstruktorių konkurso dalyvių darbus.

Paroda veiks iki 2013 m. gruodžio 31 d.

Radijo ir televizijos muziejaus įkūrimo sukakčiai skirta dar viena paroda „Philips“ radijo imtuvams – 90“ eksponuojama Aušros alėjos rūmuose (Aušros al. 47, Šiauliai).

Radijo ir televizijos muziejus Šiauliuose įkurtas 1982 m. gegužės 7 d. Pirmąją muziejaus ekspoziciją rengė jo įkūrėjas inžinierius Jonas Rimkevičius, jam talkino tarpukario radijo veteranai: Stasys Brašiškis, Balys Tolutis, Vaclovas Stepošaitis, Antanas Laucevičius, Petras Radžiūnas ir kiti. Jų dovanoti eksponatai buvo muziejaus ekspozicijos pagrindas. Nuo 1982 m. rugsėjo mėn. muziejų globojo Šiaulių televizorių gamykla, buvo sudaryta muziejaus taryba iš 8 žmonių, kuri rūpinosi muziejaus ekspozicija ir eksponatais: buvo renkama senoji radijo ir televizinė technika, dokumentai, spaudiniai. Į šį darbą įsijungė Šiaulių televizorių gamyklos kraštotyrininkai, vadovaujami inžinierės-konstruktorės Genovaitės Žukauskienės. 1994 m. Visuomeninis radijo ir televizijos muziejus tapo Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniu, o G. Žukauskienė – šio padalinio vedėja.

Dažnas muziejaus lankytojas teiraujasi, kodėl būtent Šiauliuose buvo įkurtas Radijo ir televizijos muziejus. Išties šiam muziejui atsirasti Šiauliuose buvo svarios priežastys. Čia buvo vykdomi pirmieji mėgėjiški eksperimentiniai radijo ryšio bandymai, 1924 m. Šiauliuose buvo įkurta S. Brašiškio radijo laboratorija, kurioje sukonstruoti ir pagaminti pirmieji detektoriniai ir lempiniai radijo imtuvai. Šiauliuose 1961 m. buvo įkurta televizorių gamykla, kurioje 1963 m. buvo pagaminti pirmieji televizoriai „Temp“, o 1968 m. pradėta gamykloje sukonstruotų nespalvotų televizorių „Tauras“ gamyba.

Per savo gyvavimo metus Radijo ir televizijos muziejus pasipildė originaliais eksponatais. 2002 m. muziejaus dvidešimtmečiui buvo atidaryta atnaujinta ekspozicija „Garso ir vaizdo atkūrimo prietaisai“. Ekspoziciją sudaro keli skyriai. Mechaninio garso atkūrimo skyriuje eksponuojamos unikalios XIX a. pab.–XX a. pr. pagamintos muzikinės dėžutės, gramofonai, patefonai ir pirmasis garso užrašymo ir atkūrimo prietaisas – fonografas. Radijo raidai skirtose vitrinose eksponuojami pavienių meistrų ir radijo dirbtuvėse bei gamyklose 1922–1990 m. pagaminti radijo imtuvai. Tarp jų seniausias 1925 m. S. Brašiškio radijo laboratorijoje sumontuotas pirmasis Lietuvoje radijo imtuvas „Banga“. Atskiroje vitrinoje eksponuojami radijo mėgėjų sukurti prietaisai, diplomai, ryšio kortelės, apdovanojimai, iškovoti Europos ir pasaulio varžybose. Pristatomi ir nuo 1949–2007 m. Lietuvoje ir kitose šalyse pagaminti televizoriai. Taip pat eksponuojami veikiantys telegrafo aparatai, kuriuos lankytojai gali patys išbandyti.

Radijo ir televizijos muziejus organizuoja ir įvairias parodas, renginius. Populiariausias muziejaus inicijuojamas renginys – nuo 1995 m. kasmet vykstantys jaunųjų radijoelektronikos konstruktorių konkursai, kurie nuo 1998 m. tapo respublikiniais, o nuo 2004 m. – tarptautiniais. Konkurse kasmet dalyvauja po 40 geriausių radijoelektronikos konstruktorių.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus muziejininkė Angelė Milienė, tel. (8 41) 52 43 99.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.16499305sec.