Glaustai apie Varnių regioninį parką - naujoje ekspozicijoje

Duris atvėrė nauja Varnių regioninio parko ekspozicija „Septyni keliai iš Varnių“. Pristatant kiekvieną maršrutą, iškeliamos ryškiausios Varnių regioninio parko gamtos ir kultūros vertybės.

Varniai ir jų apylinkės – žemaičių žemės širdis, todėl nemaža ekspozicijos dalis aprašyta žemaitiškai. Lankytojai septyniais keliais iš Varnių tarsi praeina mūsų protėvių takais. Ekspozicijos tema „Septyni keliai iš Varnių“ pasirinkta pagal žymaus Lietuvos geografo prof. Česlovo Kudabos to paties pavadinimo knygą. Lankytojų centro ekspozicijoje užfiksuotas ne tik unikalus Varnių apylinkių kraštovaizdis, lėmęs žemaičių gyvenseną, ne tik įdomūs maršrutai ir lankytini objektai, bet ir unikalios gamtos ir kultūros vertybės.

Varnių regioninis parkas – saugoma teritorija, apimanti Žemaitijos aukštumų centrinio kalvyno dalį. Čia - iškiliausios Žemaitijos kalvos: Šatrija, Sprūdė, Moteraitis, Girgždūtė, Medvėgalis ir kitos. Čia – turbūt vienintelis Lietuvos ežeras (Lūkstas), išmetantis gintaro. Čia - didžiausių Žemaitijos upių (Minijos, Virvytės, Ventos) ištakos. Varnių regioniniame parke yra 33 draustiniai ir 1 gamtinis rezervatas.

Lankytojų laukia Medvėgalio archeologinis kompleksas, Aukštagirės pažintinis pėsčiųjų ir dviratininkų takas (23 km), Debesnų botaninis takas, Sietuvos kūlgrinda, Jomantų miško pažintinis takas (4 km), Žąsūgalos pažintinė dviratininkų trasa (32 km.), Lūksto gintarų takas (1 km), Šatrijos kalnas ir t.t.

Išsami informacija apie šiuos maršrutus, gamtos ir kultūros vertybes pateikiama Varnių regioninio parko Lankytojų centro naujoje ekspozicijoje. Gamtinės ir archyvinės nuotraukos, garso įrašai su paukščių ir varlių balsais, sakmėmis ir mitais, žemaitiškai įgarsinti tekstai, galimybė pamatyti Lūksto ežero gintarą, reljefinis Varnių regioninio parko maketas, Šatrijos geologinis pjūvis, archeologinio paveldo pristatymas – visa tai ir dar daugiau pamatysi modernioje ekspozicijoje. Lankytojai supažindinami su istorine, turistine, gamtine bei pažintine Varnių krašto medžiaga info terminaluose.

Vaikams labiausiai turėtų patikti „Paukščių balsų paros laikrodis“. Ant ekspozicijos sienos nupiešti šio parko paukščiai – savo čiulbėjimu geriausiai atspindintys paros ritmą, paspaudus mygtuką su paukščio pavadinimu, pasigirsta čiulbėjimas. Smagu pažaisti žaidimą „Kūlgrinda“, kur reikia nepaskęsti pelkėje. Intriguojantys pažintiniai žaidimai - „Atspėk medį“ ir „Atspėk augalą“. Žaidime „Palangos Juze“, pajudinus medinio Juzės žirkles, pasigirsta žemaitiškai įgarsintos M.Valančiaus kūrinio „Palangos Juzė“ ištraukos.

Pasak Varnių regioninio parko direktorės Irenos Zimblienės, lankytojų centro ekspozicijos tikslas – sudominti ir suteikti daugiau žinių apie kraštovaizdį, augaliją ir gyvūniją, saugomus objektus, kad parko lankytojas vėliau galėtų savarankiškai keliauti ir pats „atrasti“ mūsų krašto gamtos lobius.

Varnių regioninio parko Lankytojų centro (Dumbrių g. 3, Ožtakių k., Varnių sen., Telšių r.) naujos ekspozicijos „Septyni keliai iš Varnių“ pristatymas visuomenei – lapkričio 9 d. 11 val. Renginio metu – pranešimai, atviros diskusijos, taip pat Varnių regioninio parko folklorinio ansamblio „Druja“ koncertas.

Varnių regioninio parko lankytojų centras ir ekspozicija įrengti, įgyvendinant ES struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas“. Tai bendras Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos ir Varnių regioninio parko direkcijos veiklos rezultatas.

Lietuvos saugomose teritorijose jau įrengta 12 naujų vidaus ekspozicijų: Aukštaitijos ir Dzūkijos nacionaliniuose parkuose, Anykščių, Aukštadvario, Biržų, Kauno marių, Krekenavos, Pajūrio, Rambyno, Sartų, Tytuvėnų ir Varnių regioniniuose parkuose.

Kontaktinis asmuo: Diana Rakauskaitė, Viešųjų ryšių specialistė, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, A. Juozapavičiaus g. 9, LT-09311, Vilnius; tel.: (5) 2709048.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2022 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2022 1st-studio.com

 
Total Timed::0.12366104sec.