«Semme»: tarp praeities ir ateities

Geografas Tadas Šidiškis, tautodailininkas Algirdas Verseckas ir krivis Jonas Trinkūnas – trys įkvepiančios asmenybės, daugiau nei porą metų lydėjusios meninės dokumentikos filmo „Semme“ kūrėjus Ernestą Samsoną, Simoną Naudžių ir kitus kūrybinės grupės narius, ieškojusius lietuviškosios tapatybės, siekusius pažinti senąsias lietuvių tradicijas. Ieškojusius ir radusius, pažinusius ir atpažinusius. Ne tik pačias tradicijas, bet ir save tose tradicijose. Siūlome jums nedidelį iliustruotą pasakojimą apie šiuos ieškojimus bei atradimus. Santūri, fragmentiška, bet bylojanti fotoistorija. Pamėginkite žiūrėdami išgirsti, girdėdami pamatyti.

Gyvosios archeologijos dienos, skobiamas dubenėlis, smalsuolių šurmulys. Arba jauki „Amatų gildija“ senamiestyje. Staklėms pritilus nuotaikingas Algirdo pasakojimas, medienos kvapas, krosnies šiluma, šviežia, paties sumaltų pupelių kava sau ir užklydusiems. Įdėmus, mąslus Jono žvilgsnis, tvirtumas ir sklindanti ramybė. Sutelkianti ugnis, aukurai ir sutartinės, Šarūno dūdmaišio ar Vėtros kanklių skambesys. Įsiklausymas ir atsivėrimas, ypač be kamerų, vakarėjant glaudžiai susėdus po ąžuolu ar prie stalo žolynais išpuoštoje Dvarciškių sodyboje. Nenuilstančio Tado energija. Žygiai su jaunaisiais žygeiviais keturis metų laikus, paryčiais ir panakčiais, kunigaikščių medžioklių takais ar savo pramintais takeliais, bet būtinai su šokiais ir dainomis, ypač prie laužo. Traukinių, autobusų stotys, bridimas per raistus ir pelkes, lietus, Labanoro girios uodai ir grybų derlius. Medinės sodybos šlaituose ar pakrantėse, kai kur – jau užkaltais langais ar su palinkusiomis laukinėmis obelimis prie namo. Gyvenimo upių srovenimas.

Suklusti verčiančios D. Razausko mintys, romus, melodingas V. Povilionienės balsas, V. Vaitkevičiaus atskleistos archeologijos paslaptys ir pasakojimai apie šventvietes, L. Klimkos svarstymai apie Lietuvą Europoje ir Europą Lietuvoje, V. Tumėno išmintis. Įsimintini ir lemtingi susitikimai. Sutiktųjų laisvė, ryžtas, tikėjimas ir pasitikėjimas. Tvirtas, užtikrintas buvimas savimi ir ant žemės. Nueiti nesuskaičiuojami žingsniai, įmintos pėdos. Nujaučiama ar atrasta kryptis ir nuolatinis judėjimas. Jungtys ir atsikartojimai, kelrodžiai atminties gelmėse ir sluoksniuose. Visa tai kelionė erdve ir laiku: iš praeities į ateitį, iš užmaršties į atsiminimą dėl akimirkos amžinybėje ir dėl amžinybės akimirkoje.

*Filmo premjera – „Kino pavasaryje“ kino centre „Forum Cinemas Vingis kovo 22 d. 15:30. Filmą taip pat galėsite pamatyti kovo 26 d. 16 val. kino teatre „Pasaka“ ir kovo 31 d. 15:30 kino centre „Forum Cinemas Vingis“. Kovo 11 d. Bilietus galima įsigyti už 8 Lt.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.1692009sec.