Poezijos pavasaryje šiauliuose – tituluoti poetai

2014 m. gegužės 22 d., ketvirtadienį, 18 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) įvyks 50-ojo tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2014“ renginys „Poezijos pavasaris Šiauliuose“. Jį organizuoja Lietuvos rašytojų sąjunga, Rašytojų klubas (Vilnius) ir Šiaulių „Aušros“ muziejus. Dalyvaus 2014 m. poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premijos, įteikiamos už geriausią praėjusių metų poezijos debiutą, laureatas Augustinas Dainys, poetai Donaldas Kajokas, Zita Mažeikaitė, Vidmantė Jasukaitytė, Dalia Bielskytė, aktorė Gražina Urbonaitė. Renginį ves literatūrologė Gintarė Bernotienė. Muzikuos Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro fleitininkas Andrius Radziukynas bei Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos mokytojos, ekspertės Marytės Markevičienės vadovaujami akordeonistai.

„Poezijos pavasaris“, prasidėjęs 1965-aisiais, per ilgus savo gyvavimo dešimtmečius tapo reiškiniu, tradicija, nebeatsiejama nei nuo pavasario, nei nuo kultūros bei mūsų savimonės. Dvi gegužės savaites poetai, keliaudami po kraštą ir pasaulį, stabteli ir dosniai su visais dalijasi poezija. Jų stotys – kaskart vis kitos, tačiau išlieka ir tos, į kurias vis sugrįžtama. Šiemet „Poezijos pavasaris“ – jubiliejinis, 50-asis. Prasidės jis Gruzijoje, vyks visoje Lietuvoje, tęsis Lenkijoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Vokietijoje, Airijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje. Vienas iš festivalio vakarų jau penktą kartą įvyks ir Chaimo Frenkelio viloje.

Gegužės 22-osios vidudienį Šiaulių rajono literatūros muziejuje Naisiuose bus įteikta jau 38-oji poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus (1894–1912) premija už geriausią 2013 metų poezijos debiutą. Ją filosofijos mokslų daktaras Augustinas Dainys pelnė už eilėraščių knygą „Akys girdi sielagėlę“. Autoriaus eilėraščius poetas Sigitas Geda (1943–2008) pavadino išbaigtais, kurių pagrindas – grožis, forma, sielos ir mąstymo švara.

Iš Naisių į Chaimo Frenkelio vilą drauge su A. Dainiu atvyks ir trys „Poezijos pavasario“ laureatai: 2010-ųjų – Zita Mažeikaitė, 1995-ųjų – Donaldas Kajokas ir 1981-ųjų aktorė skaitovė Gražina Urbonaitė.

Vertėja iš vokiečių ir švedų kalbų Z. Mažeikaitė už švedų literatūros vertimus 1991–2010 m. įvertinta 3 užsienio premijomis, o jos išverstas H. Hesės romanas „Stepių vilkas“ buvo tapusi kultine to meto jaunimo knyga. 1979–2009 m. ji išleido 3 savo eilėraščių knygas.

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas D. Kajokas – 14 poezijos ir esė knygų, romanų autorius. Jo 1980–2012 m. kūryba, įvertinta 10-čia įvairių premijų, verčiama į daugelį užsienio kalbų. Žymią jo poezijos dalį sudaro trumpi meditaciniai eilėraščiai, kuriuose atsispindi pasaulio vienovė ir harmonija.

Geriausia lietuvių literatūros skaitovė G. Urbonaitė, gebanti atskleisti žodžio gelmę, prasmę, grožį ir muzikinį skambesį, 2007 m. Vyriausybės kultūros ir meno bei 2011 m. Kalbos premijų laureatė. Įtaigiai jos parengta programa – K. Donelaičio kūrybos skaitymas.

Šiauliuose viešės dar dvi Z. Gėlės-Gaidamavičiaus premijos laureatės: pirmoji, 1977-ųjų – Vidmantė Jasukaitytė ir 2007-ųjų – Dalia Bielskytė.

Rašytoja, signatarė V. Jasukaitytė išleido jau 22 poezijos ir prozos knygas. Pagal jos scenarijų režisierius Gytis Lukšas 1988 m. pastatė kino filmą „Žolės šaknys“. Naujausioji jos eilėraščių knyga, pasirodžiusi 2014 m., „Ambra“ – netekties ir atsisveikinimo poezija, paveikta asmeninių autorės išgyvenimų.

Dailininkė, fotografė, žurnalistė D. Bielskytė, 2014 m. išleidusi trečiąją savo poezijos knygą „Vardas debesies“, lieka ištikima ekspresyvumui, mažažodystei, grakščiai eilėraščio formai.

„Poezijos pavasario Šiauliuose“ renginį ves literatūrologė, humanitarinių mokslų daktarė G. Bernotienė, kurios moksliniai interesai – šiuolaikinė lietuvių poezija, poezijos ir dailės sąveikos, komparatyvistika. Po renginio svečiai išvyks į Joniškį, kur kitą dieną rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje susitiks su poezijos gerbėjais.

Informaciją apie renginį teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus muziejininkė Gražina Narbutaitė, tel. (8 41) 52 69 30.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.15076804sec.