Šiaulių gimnazistai mokėsi gaminti archeologinius papuošalus

2015 m. gegužės 5 dieną Šiaulių „Aušros“ muziejaus Edukacijos centre pristatytas naujas edukacinis užsiėmimas, skirta geležies amžiaus žalvarinių papuošalų gamybai. Muziejininkų padedami mokiniai iš žalvarinės vielos suko pakabukus, vėliau – žiedus.

„Gimnazistai stengėsi atkartoti senąsias papuošalų formas, primenančias saulę. Panašūs žiedai kasinėjimų metu yra randami archeologų, o per edukacinį užsiėmimą darėme tokių radinių kopijas“, – sakė Archeologijos skyriaus muziejininkas Tomas Grigas.

Pirmieji papuošalai, pasak muziejininko, būdavo daromi iš gamtoje randamos medžiagos. Dažniausiai tai amuletai, skirti apsaugoti ar galintys suteikti ypatingų galių. Dantis, pakabintas ant kaklo, amuleto šeimininkui suteikdavo žvėries jėgą ir padėdavo medžioklėje. Senovės žmonės tikėjo gamtos galiomis ir stengėsi jas atkartoti papuošaluose. Vėliau, išmokę apdirbti metalą, senovės lietuviai pradėjo gaminti papuošalus iš jo. Ankstyviausi randami metalo dirbiniai yra pagaminti iš žalvario. Iš Vidurio Europos į Lietuvą atkeliavęs žalvaris buvo plačiai naudojamas papuošalų gamybai visą geležies amžių. Papuošalų formos kito, kiekvienas regionas turėjo kažką savito. Užsiėmimų muziejuje metu bandoma atkurti baltiškos kilmės papuošalus.   

Edukacijoje dalyvavę Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos 1 A klasės mokiniai muziejuje praleido daugiau nei valandą: ne tik daugiau sužinojo apie senovės lietuvių mėgstamus papuošalus, bet ir įgijo praktinių įgūdžių, kuriuos galės pritaikyti ateityje. Netrukus mokinių pirštus papuošė dailūs žalvario žiedeliai. T. Grigas mokiniams negailėjo pagyrimų: „gimnazistai dirbo labai  susikaupę, todėl jiems pavyko pasigaminti tikrai puikių papuošalų“.

„Aušros“ muziejaus Edukacijos skyriaus  vedėja Asta Vaitkienė neabejojo, kad naujoji edukacija „Archeologiniai papuošalai“ bus labai populiari tarp vyresnių klasių mokinių, nes suteikia galimybę praplėsti istorijos ir archeologijos žinias. Šiuo metu Edukacijos centre vedami dar du su archeologija susiję edukaciniai užsiėmimai: „Archeologiniai kasinėjimai“ ir „Archeologinis kostiumas ir virvučių vijimas“.

 „Lankau tautinius šokius, todėl žalvariniai papuošalai man pažįstami. Buvo įdomu sužinoti, kaip tokie papuošalai gaminami ir pačiam pabandyti vieną kitą pasidaryti. Darbas nėra sunkus – reikia susikaupti ir kruopščiai sukti žalvarinę vielutę“, – įspūdžiais dalijosi gimnazistas Rimantas.

Edukacinis užsiėmimas „Archeologiniai papuošalai“ nuolat atsinaujins, bus ieškoma įdomių informacijos pateikimo formų, o gaminami papuošalai bus įvairesni – ne tik pakabukai ir žiedai, bet ir apyrankės, segės.

 

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Edukacijos skyriaus vedėja Asta Vaitkienė, tel. (8 41) 52 43 94.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.13720012sec.