Čekiški kalėdiniai sausainiai

Kalėdos Čekijoje susijusios su daugybe tradicijų ir papročių, pavyzdžiui tradicinių sausainių, vadinamųjų cukroví, kepimu.


Nuo senų laikų čekų šeimininkės šventėms kepdavo vanilinių ragelių ir kitų mažų įvairiausių formų sausainių. Tradiciniai sausainiai gaminami jau nuo lapkričio pabaigos ir laikomi dėžutėse iki Kalėdų, griežtai saugomi nuo namų smaližių.


Sausainiai, kuriuos žinome dabar, buvo pradėti kepti XIX amžiaus pradžioje, iš pradžių turtingiausiuose namuose. Tarp populiariausių buvo sausainiai vadinami „namų draugais“, gaminami iš viso grūdo miltų, cukraus, anyžių, kiaušinių, cukatų ir riešutų. Iškart po kepimo sausainiai kietėjo, todėl juos reikėjo supjaustyti plonais ritinėliais, kuriuos vis tiek buvo sunku įkąsti, ypač vyresniems šeimos nariams. Lyginant su kitais saldžiais skanėstais, šie sausainiai nuo stalo dingdavo paskutini, o kai kurie teigė, kad dėl to jie nusipelnė „namo draugų” pavadinimo – dažnai likdavo namuose po Kalėdų.


Vadinamoji „Kūčių vakaro muzika” buvo gaminama iš panašių ingredientų: vandenyje mirkytų ir supjaustytų žiedais kriaušių ir obuolių bei džiovintų slyvų. Ingredientai buvo verdami pridėjus gvazdikėlių, cinamono, razinų ir migdolų, o virimo pabaigoje – saldinami medumi ir sutirštinami tarkuotais meduoliais. Priklausomai nuo namų turtingumo, į desertą buvo dedama citrinos sulčių arba romo.


Lygiai populiarios būdavo naminės karamelės. Prie puode karamelizuoto cukraus buvo pridedama kavos, pieno ar grietinėlės, sviesto ir vanilės. Masė buvo lėtai kaitinama, nuolat maišant, kol sutirštėjo, supilama į sviestu pateptą formą, o jai sustingus, buvo pjaustoma gabalėliais. Karamelės buvo pakuojamos į spalvingus popierėlius ir dėdamos ant stalo arba kabinamos ant eglutės.


Pagal čekų tradiciją ant Kalėdų stalo turėtų būti septyni sausainių tipai. Kai kurios namų šeimininkės laikosi šio įpročio, vienos kepa tik kelis mėgstamiausius, o kitos paruošia net iki dvidešimt skirtingų sausainių rūšių. Receptai perduodami iš kartos į kartą. Kai kurie žmonės mieliau eksperimentuoja su naujais receptais, tačiau jau daugelį metų populiariausi yra vaniliniai regeliai, riešutų regeliai ir kremu įdaryti riešutai.


Čekiškų kalėdinių sausainių receptus rasite čia: www.czechspecials.cz
KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.192307sec.