Neries regioniniame parke atrastas piliakalnis

Neries regioniniame parke – puikus atradimas. Apeidami saugomą teritoriją, Neries regioninio parko darbuotojai  pastebėjo kalvą Grabijoluose (Elektrėnų sav.), kuri buvo panaši į piliakalnį. Archeologui dr. Vykintui Vaitkevičiui liko maloniausia dalis – apžiūrėti, išmatuoti ir... palinkėti šeimininkams jėgų tvarkant šį vaizdingą miške skendintį piliakalnį.

 

Grabijolų piliakalnis įrengtas net pusšimtį metrų iškylančių stačiašlaičių Neries aukštumų kyšulyje. Piliakalnio aikštelė pailga Rytų-Vakarų kryptimi, 14 m ilgio, 8 m pločio smaigalyje ir 12 m – prie pylimo. Piliakalnio pylimas apie 10 m pločio. Tolyn į Vakarus yra nedidelis 6 m pločio pagilėjimas, kur galėjęs būti gynybinis griovys.

 

Piliakalnio paviršiuje – juosvas smėlis, miškožemis, kultūrinio sluoksnio radinių nepastebėta. Pasak archeologo V. Vaitkevičiaus, piliakalnis galėjo būti įrengtas I tūkstantmetyje ir naudojamas iki II tūkstantmečio pradžios. Už 0,35 km į Rytus nuo Grabijolų piliakalnio, slėnyje, būta Rytų Lietuvos pilkapių, kuriuos 1857 m. tyrinėjo grafas Konstantinas Tiškevičius. 2002 m. šalimais, Černeckių sodyboje, aptiktos brangios X a. degintinio kapo įkapės: du ietigaliai, ornamentuotomis įmovomis, kirvis ir peilis.

 

Grabijolų piliakalnio dydis ir geografinė padėtis – iš šios vietos gerai matyti Neries tėkmė Šiaurės ir Rytų kryptimis – perša mintį, jog kovų su kryžiuočiais laikotarpyje tai buvo vienas iš panerio Žvalgakalnių (žvalgos, budėjimo kalnų). Labai panašus piliakalnis yra Kriveikiškyje prie Kernavės (už 4,6 km į šiaurę nuo Grabijolų).

 

Belieka paminėti, kad Grabijolų piliakalnis yra trečiasis, kurį yra radę Neries regioninio parko darbuotojai. 2003 m. Paalkių (Zapalinos) piliakalnį kairiajame Neries krante pastebėjo Ida Stankevičiūtė, 2010 m. antrąjį Buivydų piliakalnį prie Karmazinų pilkapių – A. Žičkutė. Grabijolų piliakalnį „atrado“ Karolina Tamašauskaitė, Audronė Žičkutė,  Saulius Pupininkas ir Gintaras Malmiga.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 
Poilsiavimo ir kelionių pasiūlymai:
Poilsiavimo ir kelionių pasiūlymai 19.07.2024 - 21.07.2024 Ignalina Town Festival Ignalinos rajono TIC
Let's go to Ignalina! 19-20 July a great festival from of Ignalina town with concerts, performances, educations, compettions etc. | Žiūrėti daugiau

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.15990186sec.