Liepojos menkė

Liepoja savo svečių neišleis nepavaišinusi gardžiomis vaišėmis. Laužyti galvą ir skaityti įvairiausius patiekalų meniu nereikės, kadangi visose miesto viešojo maitinimo įstaigose galima užsisakyti „Liepojos menkę”. Šį patiekalą privalu paragauti, kadangi niekur kitur nieko panašaus nerasite! „Menkė” - tai karštos bulvės, rūkyta menkė, svogūnai – viskas pagaminta pagal seną pietinės Kuržemės receptą.

Džiovintas ar rūkytas menkes Kuržemės pajūrio gyventojai – lybiai ir kuršiai – valgė dar prieš atkeliaujant vokiečiams kolonistams XIII amžiuje. Taipogi ir vėliau, pavyzdžiui, Hanzos miestų eksportuojamų prekių sąrašuose randamos ir džiovintos menkės.

Livonijos ordino ir Kuržemės hercogystės laikais ši žuvis dažnai būdavo ne tik ant pajūrio žvejų ar valstiečių, bet ir riterių, dvasininkų, vienuolių, baronų, grafų ir hercogų pietų stalo. Džiovinta menkė buvo patiekama į stalą tiek kaip užkandis, tiek kaip pagrindinis valgis, tiek kaip garnyras. Dažnas keliautojas, jūrų plėšikas ar žvejys turėdamas užantyje džiovintą menkę galėjo pramisti net kelias dienas.

Dideli kiekiai džiovintos menkės buvo tiekiami į laivus, vykstančius į tolimąsias Kuržemės hercogystės kolonijas – Gambiją šiaurinėje Afrikoje, Tobagą ir Trinidadą Karibų jūroje.

Džiovintos menkės maistinę vertę gyventojai pastebėjo seniai, - buvo pastebėta, kad pajūrio gyventojus rečiau kankina reumatas ir podagra. Visa tai - Baltijos jūros menkėse esančios didelės jodo druskos koncentracijos dėka

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::1.4180162sec.