2015 m. lapkričio 11, 19, 25 d., gruodžio 10, 17 d. 17 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) vyks menotyrininko Virginijaus Kinčinaičio viešų paskaitų ciklas apie fotografiją "Vaizdų gyvenimai".
Fotografija ir Narcizas
Reklāma
2015 m. lapkričio 11 d., trečiadienis, 17.00 val.
Begalinę žmogaus savimeilę perteikia klasikinio meno portretų galerijos, menininkų autoportretų ciklai. XIX a. viduryje suklestėjusi portretinė fotografija tęsia reprezentacinę klasikinio portreto ikonografiją, tačiau atsiranda ir naujovių. Fotografai pradeda kurti eksperimentinius, rizikingus autoportretus ir taip išplečia žmogaus vaizdavimo tradiciją. Dar labiau ją pakeičia XX a. įsigalėjusi masinė fotografija, dabartinė skaitmeninių asmenukių kultūra. Kas sieja klasikinį tapybos portretą ir "Instagram" programėle dauginamas asmenukes? Tai bus galima sužinoti paskaitoje apie amžinas Narcizo kančias ir skaitmeninės fotografijos tendencijas.
Fotografija ir Pigmalionas
2015 m. lapkričio 19 d., ketvirtadienis, 17.00 val.
Fotografiją ir skulptūrą sieja du esminiai dalykai – tai šviesotamsos žaismas ir statika. Fotografinis vaizdas sustingdo laiko akimirką amžinybėje. Tokios pat amžinos ir nejudrios yra klasikinės skulptūros. Nuo pat fotografijos išradimo šios meno rūšys "viliojo" viena kitą. Fotografams skulptūros buvo patys klusniausi ir tinkamiausi modeliai. Kita vertus, buvo pagundų skvarbiu ir meiliu fotografo žvilgsniu atgaivinti nuostabių skulptūrų figūras, įkvėpti marmurui gyvybę, išjudinti jame užkoduotą menininko aistrą. Apie šiuos dramatiškus bandymus ir fotografines Pigmaliono maldas išgirsime paskaitoje.
Fotografija ir Hermis
2015 m. lapkričio 25 d., trečiadienis, 17.00 val.
Fotografijos ir kelionės yra du vienas kitą kuriantys ir papildantys dalykai. Turistinė kelionė ir fotografavimas šiandien yra visiems savaime suprantami dalykai, tačiau taip buvo ne visada. Išradus fotografiją, fotografavimas buvo labai brangi ir sudėtinga veikla, todėl į tolimas keliones pirmieji fotografai išsiruošdavo su keliolika padėjėjų, gabendavo tonas sveriančius įrangos vežimus. Jų ekspedicijas finansuodavo karaliai. Iš tolimų, kolonijinių kraštų parvežti vaizdai sukeldavo tikrą šoką. Apie fotografijos, kelionių ir geografijos santykį kalbėsime kelionių dievo Hermio draugijoje.
Fotografija ir Tanatas
2015 m. gruodžio 10 d., ketvirtadienis, 17.00 val.
Fotografija nuo pat išradimo pradžios tapo nepamainoma atminties talpykla. Tai buvo veiksmingiausia priemonė kovojant su užmarštimi, nyksmu ir mirtimi. Fotografiniai vaizdai nugalėjo biologinį laiką ir įsitvirtino amžinybės orbitoje, todėl labai dažnai fotografijos filosofijoje tyrinėjama fotografinio vaizdo ir mirties santykių tema. Be to, XIX a. pabaigoje fotografija tapo veiksminga susisiekimo su mirusiaisiais priemone. Kaip tai vyko, bus galima sužinoti tyrinėjant fotografinius vaizdus mirties dievybės Tanato šešėlyje.
Fotografija ir Salonas
2015 m. gruodžio 17 d., ketvirtadienis, 17.00 val.
Fotografija atsirado vaizduojamojo meno apsuptyje. Louis Daguerre buvo ne tik dagerotipo išradėjas, bet ir žinomas tapytojas. XIX a. fotografijai aktyviai buvo ieškoma vietos dailės istorijoje, todėl labai įdomu pažvelgti į fotografijos istoriją per meno stilių prizmę. Taip mes atrasime impresionistinę, secesinę, "art deco", siurrealistinę fotografiją. Žinoma, buvo įnirtingų pastangų pabėgti nuo šios įtakos, tačiau postmodernistiniai laikai vėl viską grąžino į savo vietas, fotografija vėl grįžo į pradžių pradžią, į saloninę studijinės ikonografijos aplinką. Ši paskaita apie fotografijos ir salono "romaną".
Paskaitų trukmė 1 val., įėjimas nemokamas.
Rėmėja – Lietuvos kultūros taryba.
Informaciją teikia Fotografijos muziejaus parodų ir renginių kuratorė Gedutė Grigaliūnaitė, tel. (8 41) 52 43 96.
Draudžiama portale www.travelnews.lt paskelbtą informaciją perpublikuoti be Travelnews.lt redakcijos sutikimo.