Festivalis "Nepatogus Kinas": apie tai, ką draudžiama nutylėti

Lapkričio 18–21 dienomis Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ch.Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74) viešės trečiasis, kol kas vienintelis Baltijos ir Šiaurės šalyse, dokumentinių filmų žmogaus teisių tema festivalis „Ad Hoc: nepatogus kinas“. Tai aštrus, kritiškas, jautrus, filosofija prisodrintas kinas, žiūrovams pateikiantis tai, kas gyvenime dažnai nutylima, apie ką per mažai kalbama viešojoje erdvėje.

Susirinkusiems į pirmąjį „Nepatogaus kino“ filmo seansą Ch. Frenkelio viloje lapkričio 18 d. 18 val., festivalį pristatys jo organizatorius Gediminas Andriukaitis.

Lapkričio 18–20 dienomis kino seansai vyks 18 ir 19.30 val., o 21 d., šeštadienį – 15, 16.30, 18 ir 19.30 val. Visi kino seansai nemokami.

Pasak festivalį organizuojančio Lietuvos žmogaus teisių centro, vienas šių metų renginio tikslų – plėsti žmogaus teisių kino prieinamumą kuo platesnei auditorijai. Spalio 22 d. prasidėjęs Vilniuje, šiemet festivalis aplankys ir kitų miestų kino mėgėjus. Šių metų festivalyje – 45 filmai, 5 programos. Šiauliečiams bus parodyta 10 festivalio filmų.

„Tikimės, kad žiūrovus jau pripratinome prie „žmogaus teisių kino“ idėjos. Žmogaus teisės – tai ne tik tai, kas parašyta vienoje ar kitoje deklaracijoje. Tai – gyvenimo būdas, požiūris, filosofija. Todėl šiemet festivalio programoje – dar platesnis spektras temų, kuriomis tikrai per mažai kalbama mūsų viešojoje erdvėje“, – teigia festivalio organizatorius Gediminas Andriukaitis. Pilietiškumas ir aplinkosauga, žmogaus teisių aktyvizmas ir pakantumas kitokiam – tai tik keletas temų iš šių metų festivalio programos.

Viena pagrindinių temų – pilietiškumas ir aktyvizmas. Filmų programa „Ryžtingas žingsnis“ pateikia įvairių visuomeninių judėjimų, socialinių iniciatyvų ir individualių pastangų, darančių stebinančius pokyčius įvairiose pasaulio šalyse, pavyzdžius. Šia programa siekiama įkvėpti naujų pilietinių iniciatyvų atsiradimą Lietuvoje, skatinti visuomenę savo jėgomis įveikti įvairius iššūkius. Drąsioms pilietinėms iniciatyvoms skirtoje programos dalyje režisierė Gry Winther savo filme „Moterys baltais drabužiais“ kelia esminius žmogaus teisių principus paminančio Fidelio Kastro režimo atsakomybės klausimą. 2003 metų kovą surengtoje susidorojimo su opozicionieriais operacijoje vos per tris dienas suimti 75 Kubos režimo kritikai – žurnalistai, rašytojai, žmogaus teisių aktyvistai. Praėjus dviem savaitėms po operacijos sulaikytųjų žmonos, motinos ir dukros susibūrė bendrai maldai už savo artimuosius. Taip gimė „Damos del Blanco“ – „Moterys baltais drabužiais“ – judėjimas, tapęs Kubos opozicijos veidu.

Kita festivalio naujovė – „Žalioji programa“, skirta išryškinti klimato kaitos, beatodairiško vartojimo ir aplinkosaugos temoms. Šioje programoje – tarptautinį pripažinimą pelnę filmai: švedų režisierių „Planeta“, šių metų Sandanso festivalį uždaręs Robert Stone filmas „Žemės dienos“, plačiai žvelgiantis į aplinkosaugos judėjimą ir jo svarbą.

Jau tradicine tapusioje festivalio programoje „Straipsnis Nr. 2“, skirtoje asmenų lygiateisiškumo ir nediskriminavimo klausimams, neliks nepaliestos Lietuvoje vis dar tabu laikomos ir įstatymais nuo nepilnamečių „saugomos“ temos. Šiauliečiai pamatys stebinančiai komišką filmą „Netikėtai, praėjusią žiemą“ apie stereotipus, homoseksualių porų santykius ir jų įteisinimą.

Festivalio organizatoriai – Lietuvos žmogaus teisių centras – siekia suburti žiūrovus, menininkus ir žmogaus teisių specialistus diskusijoms apie žmogaus teises. Šią iniciatyvą palaikydamas vienas iš festivalio partnerių Šiaulių „Aušros“ muziejus kviečia visus neabejingus žmogaus teisių temai apsilankyti Ch. Frenkelio vilos kino salėje „Kapitol“ demonstruojamuose kino seansuose.

,,Nepatogaus kino“ filmų peržiūromis šeštadienį, lapkričio 21 d., „Aušros“ muziejus įsijungs į Šiaulių miesto savivaldybės iniciatyva organizuojamą renginių ciklą „Kultūros vakarai“.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Deimantė Kondrotaitė, tel. (8 41) 43 36 80, [email protected].

Daugiau informacijos: www.ausrosmuziejus.lt, http://www.nepatoguskinas.lt/.

ŽMOGAUS TEISIŲ KINO FESTIVALIO „AD HOC: NEPATOGUS KINAS“

NEMOKAMA PROGRAMA ŠIAULIUOSE

(Ch. Frenkelio vila, Vilniaus g. 74)

Lapkričio 18 d. / Trečiadienis

18:00 val.

Moterys baltais drabužiais, Norvegija, 2009 m., trukmė 52 min.

Režisierė Gry Winther.

Prodiuseris Veslemoy Ruud Zwart.

19:30 val.

Planeta, Švedija, 2006 m., trukmė 84 min.

Režisieriai: Linus Torell, Michael Steberg, Johan Soderberg.

Prodiuseriai: Michael Stenberg, Jonas Kellagher.

Lapkričio 19 d. / Ketvirtadienis

18:00 val.

Japonija – meilės ir neapykantos istorija, Japonija, Didžioji Britanija, 2008 m., trukmė 70 min.

Režisierius Sean McAllister.

Prodiuseris Sean McAllister, Johnny Burke.

19:30 val.

Pogrindis Afrikoje: Demokratija Dakare, JAV, Senegalas, 2009 m., trukmė 69 min.

Režisieriai: Ben Herson, Magee McIlvaine, Chrisertoph Moore.

Prodiuseris Nomadic Wax.

Lapkričio 20 d. / Penktadienis

18:00 val.

Netikėtai, praėjusią žiemą, Italija, 2008 m., trukmė 80 min.

Režisieriai: Gustav Hofer, Luca Ragazzi.

Prodiuseriai: Hiq Productions, Maria Teresa Tringali.

19:30 val.

Žemės dienos, JAV, 2009 m., trukmė 102 min.

Režisierius ir prodiuseris Robert Stone.

Lapkričio 21 d. / Šeštadienis

15:00 val.

Aitvarai, Lenkija, 2008 m., trukmė 80 min.

Režisierė Beata Dzianowicz.

Prodiuseris Krzysztof Kopczynski.

16:30 val.

Tėvystės svajos, Kanada, 2008 m., trukmė 55 min.

Režisierė Julia Ivanova.

Prodiuseriai: Julia Ivanova, Boris Ivanov.

18:00 val.

Jodoko istorijos, Norvegija, 2008 m., trukmė 83 min.

Režisierius Andrzej Fidyk.

Prodiuseris Torstein Grude.

19:30 val.

Keturių metų laikų viešbutis, JAV, 2008 m., trukmė 96 min.

Režisierius Andrew JACOBS.

Prodiuseriai: Matthew Lavine, Kelly Sheehan.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.97996998sec.