Avots: Margarita Rukšienė
Kėdainių senamiestis ir senasis parkas atgijo! Šie objektai vilios miestelėnus, rajono gyventojus, miesto svečius ar visai netikėtai atklydusius į unikalų Lietuvos vidurio miestą.
Daugybė žmonių šį pavasarį ir vasarą plušėjo dešiniajame Nevėžio krante ir miesto parke. Jie sėkmingai užbaigė turizmo infrastruktūros plėtros darbus, kurių vertė daugiau kaip 3,3 milijonų litų. Kėdainių miesto gražinimas naujais ir atnaujintais kultūros objektais prisidės prie atvykstamojo ir vietinio kultūrinio-pažintinio turizmo skatinimo. Miestas tapo patrauklesnis, o svarbiausia –patogesnis turistams. Tikimasi, kad padidės ir atvažiuojančių į Kėdainius turistų skaičius. Atvykus traukiniu galima pasigėrėti nuostabaus kraštovaizdžio parku, apžiūrėti vienintelį Lietuvoje minaretą, kitus unikalius objektus bei lengvai ir greitai pėsčiomis arba dviračiu pasiekti miesto senamiestį.
Miesto senamiestyje, dešiniajame Nevėžio upės krante, nuo buvusio Kėdainių uosto vietos iki užtvankos Skongalio gatvės gale įrengtas 400 metrų ilgio pėsčiųjų ir dviračių takas. Dalis tako išgrįsta lauko rieduliais, o architektūriniu akcentu ir užrašu pažymėta senojo Kėdainių uosto vieta. Kėdainių laisvajam uostui Skongalio priemiestyje privilegija buvo suteikta 1581 metais Varšuvos Seime.

Parengtas Nevėžio upės dešiniosios krantinės sutvarkymo ir prieplaukos įrengimo techniniai projektai. Čia suplanuoti pėsčiųjų ir dviračių takai, takų apšvietimas, apžvalgos aikštelės. Parengtas ir naujos prieplaukos prie senojo uosto techninis projektas. Dar vienas iš įgyvendintų darbų – parengtas senamiesčio 88-ojo kvartalo, kuris yra Nevėžio upės dešiniajame krante, detalusis planas. Plane numatyti istoriškai pagrįsti statybų ir teritorijos tvarkymo reglamentai. UAB „Hidroprojektas“ architektas R. Palys atliko Kėdainių rajono savivaldybės vyriausiojo architekto užduotį ir suprojektavo pėsčiųjų tiltą per Nevėžį senamiestyje. Rengdamas projektą, jis vadovavosi XIX–XX a. pradžios ikonografine medžiaga.
Turizmo infrastruktūros projektas apima ne tik Kėdainių senamiesčio Nevėžio upės dešinįjį krantą. Didelis dėmesys skiriamas ir kėdainiečių pamėgtam parkui. Senąjį Kėdainių parką XIX a. I pusėje prie vaizdingų Dotnuvėlės upelio pakrančių pradėjo sodinti ir dvarą pastatė tuomečiai miesto savininkai, vokiečių kilmės lenkų bajorai Čapskiai. Po 1863 m. sukilimo Kėdainių dvaras iš Čapskių buvo konfiskuotas. Dvaras atiteko carinės Rusijos generolui, karo inžinieriui grafui Eduardui Totlebenui. Grafas dvaro rūmus rekonstravo, o parką pertvarkė. Eduardo Totlebeno nurodymu jame buvo pastatytos antikinės skulptūros, spalvingi turkiško stiliaus paviljonai, grakštus baltas minaretas. Minaretas yra įspūdingiausias Kėdainių parko statinys ir vienintelis tokio stiliaus architektūros paminklas Lietuvoje. Romantiškas parkas buvo vienas gražiausių tuometėje Kauno gubernijoje.
UAB „Statyba“ parke rekonstravo esamus dviračių takus ir įrengė naujus gruntinius pėsčiųjų takus, riedlenčių, riedučių ir treniruoklių aikšteles. Sutvarkytame parke pastatyta 40 naujų suoliukų, įrengtas apšvietimas. Išvalyti tvenkinukai ir dalis Dotnuvėlės upės vagos, sutvirtinti jos šlaitai. Taip pat atnaujinti tilteliai į Dotnuvėlės salas, kuriems suteikti nauji, romantinę parko nuotaiką atspindintys elementai.
Naujas pėsčiųjų ir dviračių gelžbetoninis tiltelis pastatytas per Dotnuvėlės upelį į kairįjį krantą. Dabar parko lankytojams bus daug lengviau patekti iš parko į minaretą, pasiekti grafo Eduardo Totlebeno rūpesčiu pastatytą ir iki šiol veikiančią Kėdainių geležinkelio stotį bei buvusią arklių pašto stotį, kurios sienos dalys konservuotos ir išsaugotos (čia įrengtas modernus prekybos centras).
Projektas „Kėdainių senamiesčio paveldo objektų atstatymas, restauravimas ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams bei aktyvaus turizmo infrastruktūros, jungiančios Kėdainių paveldo objektus, sukūrimas“ buvo pradėtas įgyvendinti 2006 metų rugpjūčio 1 dieną, o baigtas - 2008 metų rugsėjo 30 dieną. Jo sėkmingam įgyvendinimui suteikta daugiau kaip 2,5 milijonų litų parama iš Europos regioninės plėtros fondo, 800 tūkstančių litų - iš Lietuvos valstybės biudžeto ir daugiau kaip 300 tūkstančių litų skyrė Kėdainių rajono savivaldybė.
Šis projektas – ilgalaikis senojo miesto pertvarkymo veiksmų planas – buvo inicijuotas ir pradėtas kurti 2004 metais. Jo tikslas – atgaivinti unikalų Kėdainių senamiestį ir sujungti bei pritaikyti objektus turizmui.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.