Gruodžio mėnesio žibuoklės – dar ne pavasaris

Aplinkos ministerija gauna daug pranešimų apie gamtos reiškinius, kurie šiuo metu stebina gyventojus. Žuvinte laikosi apie 1000 želmeninių ir baltakakčių žąsų, dar stebimi perkūno oželiai, slankos. Prie Kauno žmonės rado žydinčias žibuokles. Suaktyvėjo ir į butus skrenda uodai. Kaip tai paaiškinti, teiraujasi gyventojai.

" Jau kelinta iš eilės šilta žiema ir ypač – vėluojanti jų pradžia sukuria palankias sąlygas daugeliui gyvūnų ir augalų, - sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius.- Labiausiai pastebimi tie, kurie gruodžio pradžioje žydi ar yra aktyvūs. Nors tokie atvejai nėra dažni, tačiau žmonės juos pastebi ir bando daryti išvadas, kad tai – anomalijos požymių turintys reiškiniai."

Pasak Selemono Paltanavičiaus, anomalija, kaip išskirtinis, netipiškas rūšiai ar populiacijai reiškinys, yra gana retas dalykas. Anomalija galėtume vadinti per sausio mėnesio atlydžius lizdus pradėjusius krauti paukščius, užmegztus vaisius. Tačiau dabar stebimi aktyvūs augalai ir gyvūnai kol kas auga ir gyvena rudeniškoje aplinkoje, nes ry6kios rudens pabaigos nebuvo.

Neišskridusios žąsys ir gulbės – taip pat ne anomalija. Ir kiti vandens paukščiai Lietuvoje galėtų žiemoti, jeigu būtų atviri, neužšalę vandens telkiniai ir pakaktų maisto. Jų tikrose žiemavietėse Vakarų Europoje tokios žiemos ir būna. Beje, jeigu staiga užšaltų ežerai, žąsys per vieną parą pasiektų Vokietiją ar Olandiją ir ten liktų žiemoti.

Šiuo metu gamtoje galima rasti dar nuo rudens užsilikusius notrelių, bitkrėslių, našlaičių žiedus. Žydi kai kurie darželių augalai. O žibuoklės, pražydusios gruody ar sausy – jokia retenybė. Šie žiedai – augalų reakcija į palankias sąlygas. Tokie žiedai nebus lankomi vabzdžių, patiems augalams jie nėra biologinio ciklo, kurio metu užmezgamos sėklos, dalis. Daug svarbiau žinoti, kad šis anaiptol ne visuotinis reiškinys žalos augalams nepadaro – pavasarį tikėsimės gausaus ir vešlaus žydėjimo.

Kiekvieną rudenį paskutinės generacijos uodai lieka žiemoti rūsiuose, patalpose, medžių plyšiuose. Laikinai jie būna nejudrūs, tačiau pakilus aplinkos temperatūrai, jie tampa aktyvūs ir gali skraidyti, patekti į laiptines ir butus. Toks aktyvumas neturi nieko bendro su veisimusi, nes kiaušinėlius dėti uodų patelės galės tik pavasarį.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 30.04.2025 - 11.05.2025 Māmiņu diena  Salaspils novada TIC
AIJA ANDREJEVA UN JĀNIS AIŠPURS | 12 STĀSTI PAVASARA VAKARAM. 📍 Kur? Rīgavas mūzikas un mākslas dārzā, Līvzemes ielā 7 📅 Kad? 11. | Skatīt vairāk
Zanzibāra,cena no 1309 eur!!! Itaka Latvia
Garšvielu sala ar krustnagliņām, kanēli un pipariem,neticams tirkīza ūdens un smilšu pludmales. | Skatīt vairāk
no 1309 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 30.04.2025 - 11.05.2025 Romantisko dziesmu koncerts “Notici” Valmieras novada Tūrisma pārvalde
10. maijā plkst. 18.00 Rūjienas Kultūras centrā, pietuvinot pavasari, grupa “Sestā jūdze” aicina uz romantisko dziesmu koncertu “Notici” Mātes | Skatīt vairāk
no 10 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 26.04.2025 - 10.05.2025 Notiks sezonas noslēguma koncerts Liepājas reģiona TIB
10. maijā koncertzālē “Lielais dzintars” notiks Liepājas Simfoniskā orķestra 144. sezonas noslēguma koncerts. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::1.67881489sec.