2010 m. rugsėjo 9 d., ketvirtadienį, 17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Aušros alėjos rūmuose (Aušros al. 47, Šiauliai) vyks parodos „Mūsų lėlės“ ir tautodailininkų Birutės Poškienės ir Zenono Tomkaus kūrybos darbų parodos „Juostos, skrynios ir tradicinio lietuvių gyvenamojo namo puošybos elementai“ atidarymas.
Parodos „Mūsų lėlės“ partneriai: Žagarės regioninio parko direkcija, Klaipėdos universiteto Pedagogikos fakultetas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyrius. Paroda veiks iki 2010 m. lapkričio 20 d.
Paroda „Juostos, skrynios ir tradicinio lietuvių gyvenamojo namo puošybos elementai“ veiks iki 2010 m. lapkričio 27 d.
Aušros alėjos rūmų parodinėje salėje eksponuojamoje parodoje „Mūsų lėlės“ pristatoma daugiau kaip 200 rankų darbo lėlių, atspindinčių lietuviškos lėlės istoriją. Pirmą kartą vienoje parodoje eksponuojamos vienos iš seniausių Lietuvos kaimo lėlių, išsaugotos ar rekonstruotos Žagarės regioninio parko direkcijos bei Klaipėdos universiteto Pedagogikos fakulteto muziejaus darbuotojų, studentų. Iš „Aušros“ muziejaus fondų į parodą perkeltos Elvyros Smolenskienės, Onos Bakanauskienės, Sauliaus Barasos ir kt. autorių lėlės. Parodoje lankytojai galės išvysti paprasčiausių lėlyčių, susuktų iš nosinaičių, prisiminti senelių bei prosenelių tradiciją lėlių kūnus daryti iš lininio audinio, prikimšto pakulų ir dekoruoti skiaučių atraižėlėmis.
Parodą sušildo megztos, siūtos, iš molio nulipdytos Šiaulių krašto tautodailininkių Astos Liaudanskienės, Aušros Petrauskienės, Irenos Butvilienės, Reginos Mataitienės ir kt. autorių lėlės. Elegancija ir aristokratiškumu žavi prabangios Biržų krašto tautodailininkės Jolantos Briedienės sukurtos lėlės-damos.
„Esu laiminga, kol mano lėlės yra reikalingos, nes kiekviena lėlytė pasiūta su didžiule meile. Mano tikslas, kad šios lėlės bent akimirkai sustabdytų praeivį, bent trumpam pralinksmintų nuliūdusį, kad su jomis draugautų kuo daugiau vaikų. Kad jos gyventų...“ – teigia jaukumu užburiančių lėlių autorė A.Liaudanskienė, kurios kūriniai pasklidę po visą pasaulį.
Parodoje išsiskiria Onos Bakanauskienės 1972 m. sukurta 32 lėlių kompozicija „Kupiškėnų vestuvės“ su graudžiai verkiančia jaunąja, solidžiais piršliais, linksmais muzikantais, šauniomis pamergėmis ir pabroliais. Joniškietės Aušros Petrauskienės autentiškai sukurtos lėlės-lietuvaitės yra gavusios Tautinio paveldo produkto sertifikatą.
Aušros alėjos rūmų fojė eksponuojamos parodos „Juostos, skrynios ir tradicinio lietuvių gyvenamojo namo puošybos elementai“ autoriai tautodailininkai Birutė Poškienė ir Zenonas Tomkus yra kūrybingi ir aktyvūs etninio meno puoselėtojai ir Lietuvoje, ir už jos ribų. Bendrai parodai autoriai sujungė liaudies meno tradicijų pagrindu sukurtus kūrinius, skirtus ne vien estetiniam poreikiui patenkinti, bet nuo seniausių laikų naudojamus lietuvių buityje.
Parodoje pristatomi taikomajai tautodailei priskiriami gyvenamojo namo elementai, interjere išsiskiriančios puošnios skrynios bei neatsiejamos etninio kostiumo detalės – juostos. Ornamentais, augaliniais ar zoomorfiniais simboliais išdabinti buities daiktai pasižymi pasaulėžiūrinių ir estetinių vertybių vienove, universalumu, kūrybos priemonių pastovumu, tradiciškumu, paprastumu, formų raiškumu, dekoratyvumu, funkcionalumu.
Tautodailininko Z.Tomskas sukurtų langinių ir kitų tradicinio lietuvių gyvenamojo namo detalių puošyba yra nauja autoriaus kūrybos sritis. Tiek lango puošybos elementai, tiek skrynių dekoras yra tradiciški, nenutolę nuo senojo tradicinio meno. Parodoje eksponuojamos B. Poškienės rinktinės juostos – lininiu dugnu ir vilnoniu raštu – sertifikuotos kaip Tautinio paveldo produktas.
Per Šiaulių miesto šventę „Šiaulių dienos 2010“ kviečiame apsilankyti dviejose tautodailės parodose ir susipažinti su mūsų protėvių puoselėtomis tradicijomis, kurios gyvos ir šiandien.
Informaciją apie parodą „Mūsų lėlės“ teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Rūta Stankuvienė, mob. tel. +370 650 12142, apie parodą „Juostos, skrynios ir tradicinio lietuvių gyvenamojo namo puošybos elementai“ – tautodailininkai Z.Tomkus, mob. tel. +370 676 15945, B.Poškienė, mob. tel. +370 698 08217.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.