Autors: Šiaulių Aušros muziejus
Avots: www.ausrosmuziejus.lt
2011 m. birželio 14 d., antradienį, 16 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Aušros alėjos rūmuose (Aušros al. 47, Šiauliai) vyks parodos „1941 m. birželio 14-oji“, skirtos didžiųjų trėmimų 70-osioms metinėms paminėti, pristatymas. Dalyvaus tremtiniai, politiniai kaliniai, Šiaulių miesto visuomenės atstovai. Kūrinius iš „Sibiro repertuaro“ atliks 1941 m. tremtinio Romualdo Baltučio vadovaujama kapela „Tremties paguoda“.
Paroda veiks iki 2011 m. rugpjūčio 13 d.
Birželio 14-oji Lietuvoje minima kaip Gedulo ir vilties diena. 1941 m. birželio 14 d. Sovietų Sąjungos represinės struktūros pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į atokias šiaurinės Sovietų Sąjungos teritorijas. Birželio 14–18 d. buvo ištremta daugiau kaip 18 tūkst. gyventojų. Nuo 1940 m. birželio 15 d. iki 1941 m. birželio 22 d. iš viso buvo įkalinta, nužudyta, ištremta daugiau nei 23 tūkst. Lietuvos gyventojų.
Šiemet Lietuvoje minimos 1941 m. birželio mėn. trėmimų 70-osios metinės. Tai progai paminėti skiriama „Aušros“ muziejaus paroda „1941 m. birželio 14-oji“, parengta iš „Aušros“ muziejaus rinkinių bei Zofijos Tamošiūnienės ir Romualdo Baltučio asmeninių archyvų medžiagos.
Parodoje represuotojų likimus pasakoja tremties reliktai: slapta į tremtį vežta tautinė vėliava, maldaknygė, motinos kryželis; Tėvynės meile ir ilgesiu alsuojantys siuvinėti moterų rankdarbiai, kuriuose dažniausias motyvas – mergaitė už grotų; iš duonos kalėjime ar lageryje padaryti rožiniai, piešiniai su Vytimi, trispalve. Negali nejaudinti politinės kalinės numeris, lageryje nešiotas prisiūtas ant rūbų, Vorkutoje gimusio kūdikio rankomis siūti rūbeliai ar trispalvės juostelės gabalėlis, išsaugotas visus sunkius ir ilgus tremties metus. Kiekvienas daiktas – tarsi trumpas ekskursas į skaudžią praeitį.
Parodoje išskiriamos tikėjimo, darbo, tremties vaikų, buities, laisvalaikio temos. Fotografijose – represuotieji lageriuose ir tremtyje, dirbantys taigoje ir šachtose, besimeldžiantys prie laikinų altorių, krikštijantys ar laidojantys savo vaikus.
Įdomus parodos meninis akcentas – instaliacija 1941 m. geležinkelio rampos motyvais.
Parodoje siūlomas edukacinis užsiėmimas „Tremtis vaiko akimis“, per kurį galima sužinoti, kaip tremtyje gyveno ir mokėsi vaikai.
Informaciją apie parodą teikia Šiaulių ,,Aušros“ muziejaus Naujausios istorijos sektoriaus vedėja Birutė Lukošiūtė, tel. 8 41 52 43 91.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.