Keliaudami saugomų teritorijų takais rasite naujienų

Šią vasarą keliaudami po nacionalinius ir regioninius parkus lankytojai pastebėjo, kad pažintiniuose ir gamtos takuose atsirado nauji informaciniai stendai, ženklai, rodyklės, kreipiančios pamatyti įdomesnes vietas ir saugomas vertybes. Lankytojus džiugina originalūs informacinės sistemos dizaino sprendimai – informaciniuose stenduose įmontuotos dėlionės, rodyklę norisi pakelti ir atspėti mįslę, galima net laipteliais užlipti į didelį lizdą ir pasidairyti aplinkui it kokiam ereliui.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Alberto Stanislovaičio, smagu, kad daugumą darbų pavyko padaryti šiam vasaros sezonui, kai žmonės dėl koronaviruso situacijos itin aktyviai keliauja po gamtą. Be ženklinimo sistemos dar įrengėme naujus itin populiarius pažintinius takus prie Žuvinto ežero, prie Naujosios Rėvos ir Kačėniškės piliakalnių, lankytojams bus pritaikyta 14 kraštovaizdžio kompleksų, sutvarkyta apie 60 gamtos paveldo objektų, iš kurių 26 yra saugomi medžiai. Saugomos teritorijos tvarkomos ne tik tikslu išsaugoti vertybes, bet ir išmokyti šalies piliečius tinkamai jas pažinti, paversti juos saugomų teritorijų bičiuliais.

Nacionalinių ir regioninių parkų specialistai stengiasi, kad žmonės geriau pažintų gamtą, kraštovaizdį, biologinę įvairovę, kad suvoktų – ką ir kodėl reikia saugoti ir išsaugoti ateities kartoms.

Pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos kartu su nacionalinių ir regioninių parkų direkcijomis vykdomą projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“ jau įrengtos ir bus išplėtotos 12 lauko informacinių sistemų saugomose teritorijose.

Itin originalūs stendai lankytojus pasitinka Kauno marių regioniniame parke. Vieni jų primena knygas, kituose tarsi paveiksluose ant molbertų gali stebėti unikalius parko kraštovaizdžius, trečiuose susipažinsi su kalbančiais gyvūnais – gamtos „influenceriais“. O kur dar įrengta Mergakalnio apžvalgos platforma su į legendas įsukančia statine, du paukščių stebėjimo bokšteliai Viršužiglyje, nauji laiptai ant Vieškūnų piliakalnio, Neveronių apžvalgos aikštelė, nauji lauko baldų komplektai ir pavėsinės poilsiavietėse... Taip pat lankytojai ras daugybę ištraukiamų rodyklių su skirtinga informacija, kuri padės geriau pažinti parko vertybes, gamtos reiškinius ir smagiau keliauti kartu su visa šeimyna gamtos trasomis.

Kauno marių regioninio parko vyr. specialistė Ramunė Mikitiejeva, kūrusi dauguma stendų, kviečia atvykti prie lankytojų centro, kur daug įdomių edukacinių įrenginių.  Čia pasitinka spalvingas ir informatyvus stendas, kurį tikrai norėsis paliesti, o kitoje pusėje – galimybė „pasimatuoti“ paukščių sparnus. Smalsumą sužadins vabalų viešbutis, miegapelių inkilo paslaptys, basų kojų ratas ir riešutmedžio pavėsyje įsikūręs milžiniškas lizdas.

Neries regioniniame parke lankytojų dėmesį atkreipė permatomi informaciniai stendai, kuriuose gali įsivaizduoti kadaise stovėjusias tvirtoves ant piliakalnių. Kiti stendai sukonstruoti taip, kad juos iš visų pusių gali skaityti daug žmonių. Beveik visame parke gausu naujų rodyklių, originalių informacinių stendų ir pritaikytos lankymui infrastuktūros: regyklų, pavėsinių, suolelių.

Pėsčiuosius ir dviratininkus Dzūkijos nacionaliniame parke ypač džiugina naujai pažymėtas 13 km ilgio Zackagirio takas, kur atnaujinti tilteliai ir regyklos. O baidarių mėgėjams plaukiant Ūlos upe padaryta nauja išlaipinimo vieta ir laipteliai prie šaltinio „Ūlos akis“.

Unikali gamta saugomose teritorijose, kraštovaizdžio įvairovė, retos augalų ir gyvūnų rūšys – mūsų krašto turtai. Keliaujant po saugomas teritorijas prašoma tausoti tai, kas sukurta visų labui, naudotis atsakingai, nepalikti šiukšlių gamtoje – jas išsinešti.


KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::1.28440285sec.