Šiaulių Aušros muziejus paminės garbių muziejininkų atmininmą

2008 m. lapkričio 20 d., ketvirtadienį, 16 val. ,,Aušros” muziejus kviečia į dviejų šviesuolių, muziejininkų, kultūros paveldo tradicijų pradininkų Šiaurės Lietuvoje – Pelikso Bugailiškio ir Vincento Vaitekūno – atminimo renginį, vyksiantį Ch. Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai). Bus pristatyta vieniems pirmųjų profesionaliosios muziejininkystės pradininkų skirta paroda ir įteikta tradicinė P. Bugailiškio premija, skiriama už muziejininkystės, kraštotyros darbus, kultūrinę ir mokslinę veiklą bei P. Bugailiškio vardo įprasminimą. Ją šiais metais pelnė inžinierius, kraštotyrininkas, radijo mėgėjas Jonas Rimkevičius.

Projektą remia Lietuvos tūkstantmečio minėjimo direkcija prie LR Prezidento kanceliarijos. Kilnojamoji paroda nuo 2009 m. veiks Lietuvos mokslų akademijoje.

Šiemet minimos iškilių Šiaurės Lietuvos kultūros veikėjų – P. Bugailiškio 125-osios ir V. Vaitekūno 100-osios – gimimo metinės. Savo krašte puoselėję Lietuvos materialųjį ir dvasinį kultūros paveldą, jie šiam darbui skyrė visą gyvenimą, į muziejininkystės ir paminklų apsaugos darbą įtraukė šviesuomenę, jaunimą ir mokytojus. Jų asmeninis palikimas saugomas Šiaulių ,,Aušros“ muziejuje.

,,Kraštotyra ir muziejininkystė iš pomėgio tapo mano pašaukimu...“, – sakė P. Bugailiškis (1883–1965 m.), ,,Aušros“ muziejaus įkūrimo iniciatorius ir ilgametis jo globėjas. Nuo sudėtingo teisininko darbo likusį laiką kraštotyrai skyręs žymus visuomenės, politikos ir kultūros veikėjas vienas pirmųjų Lietuvoje bandė gvildenti teorinius muziejininkystės, kultūros paminklų apsaugos klausimus.

Būdamas profesionalus teisininkas, pirmasis nepriklausomos Lietuvos taikos teisėjas, o nuo 1923 m. – Šiaulių apygardos teismo pirmininko pavaduotojas, Šiauliuose P. Bugailiškis aktyviai įsijungė ir į visuomeninę-kultūrinę veiklą: 1919–1922 m. redagavo žurnalą ,,Sietynas“, buvo vienas iš ,,Kultūros“ bendrovės steigėjų, 1923–1933 m. redagavo žurnalą ,,Kultūra“, buvo Kultūros-švietimo draugijos steigėjas ir vadovas. 1934–1944 m. Šiauliuose buvo leidžiamas pirmasis Lietuvoje kraštotyros žurnalas ,,Gimtasai kraštas“ (ats. redaktorius P. Bugailiškis), kurio devizas buvo ,,Pažinkime savo kraštą!“

1923 m. kovo 11 d. P. Bugailiškio iniciatyva buvo įsteigtas Šiaulių ,,Aušros“ muziejus, o 1927 m. gegužės 15 d.– Šiaulių kraštotyros draugija. Talkinamas jaunų padėjėjų P. Bugailiškis ruošė anketas, rengė kraštotyros ekspedicijas, rinko praeities relikvijas. Per keliolika įtempto ir darnaus darbo metų ,,Aušros“ muziejus tapo stambiausiu kraštotyros muziejumi Lietuvoje, o ekspedicijų metu surinktas etnografinis archyvas 2006 m. buvo įtrauktas į JUNESCO saugomą ,,Pasaulio atminties programą“. 1994 m. Šiaulių ,,Aušros“ muziejus išleido P. Bugailiškio atsiminimus ,,Gyvenimo vieškeliais“ 1998 m. įsteigė Pelikso Bugailiškio premiją.

Vienas P. Bugailiškio mokinių ir pasekėjų buvo V. Vaitekūnas (1908–1987), beveik šešis dešimtmečius paskyręs kraštotyrai ir muziejininkystei ir tapęs vienu žymiausių šios srities specialistų. Už darbą muziejuje, paminklosaugos bei turizmo srityse V. Vaitekūnas ne kartą buvo apdovanotas Kultūros ministerijos, Kraštotyros draugijos garbės raštais, atminimo ženklais ir medaliais. 1977 m. jis tapo Lietuvos paminklų ir kraštotyros draugijos garbės nariu. Minint 80-ąsias jo gimimo metines buvo įsteigtas Mikelio prizas, kasmet skiriamas geriausiems Šiaulių kraštotyrininkams. 1998 m. Šiaulių „Aušros“ muziejus išleido V. Vaitekūno straipsnių rinktinę „Rinktiniai kraštotyros darbai“.


KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::2.47002697sec.