Ch. Frenkelio viloje – žvilgsnis į Didžiąją Lietuvą

2010 m. kovo 25 d., ketvirtadienį, 17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) miesto visuomenei bus pristatytas fotografijų albumas „Didžioji Lietuva“. Leidinį pristatys jo sumanytoja ir fotografijų autorė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarė, Signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė ir projekto kuratorius Nepriklausomybės Akto signataras, rašytojas ir leidėjas Stasys Kašauskas. Bus eksponuojamos fotografijos iš albumo „Didžioji Lietuva“. Renginys nemokamas.

Knyga lietuvių ir anglų kalbomis pristato visus svarbiausius Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) architektūros paveldo objektus, šiuo metu esančius už Lietuvos ribų. Tai bažnyčios, koplyčios, vienuolynai, cerkvės, dvarai, pilys, obeliskai, parkai, tiltai, įvairios paskirties pastatai, net karvidės ar spirito varyklos.

„Didžioji Lietuva“ – unikalus leidinys, pirmą kartą pasauliui išsamiai pristatantis LDK architektūrą ir teigiantis, kad Lietuvos valstybė, gyvavusi nuo XIII a., gali pasigirti puikių Europos architektų projektuotais statiniais.

Albumo autorė teigia, jog pagrindinis šio sumanymo tikslas – supažindinti skaitytojus su Didžiąja Lietuva, parodyti ir įrodyti kiekvienam, kad Didžioji Lietuva yra ne legenda, bet realybė. „Tereikia pasiimti žemėlapį, dabar jau ir albumą, sėsti į automobilį, o knygoje pateiktos LDK objektų buvimo nuorodos tiesiog nuves jus į nepakartojamą istorinę kelionę, kurioje ne tik daug sužinosite, bet ir patirsite pasididžiavimą savo valstybe“, – sako B. Valionytė. Pasak autorės, „Didžioji Lietuva“ pristato daug metų neigtą požiūrį į istoriją, kuomet valstybės gyvenimas nesiejamas su dabartinėmis administracinėmis ribomis.

B. Valionytė, pasakodama apie leidinio ištakas, prisipažįsta, jog jau seniai norėjo susipažinti su užsienyje esančiais LDK architektūros objektais, juos aplankyti ir užfiksuoti. Kadangi niekas Lietuvoje negalėjo pateikti tų objektų sąrašo, signatarei teko pačiai imtis kruopštaus darbo.

2005–2009 m. B. Valionytė su Signatarų klubo nariais apvažiavo didžiąją dalį LDK teritorijos. Knygos pagrindu tapo per šias keliones sukauptas įspūdingas nuotraukų archyvas. Autorė pabrėžia, jog leidinys svarbus ne tik kaip meno kūrinys, bet ir kaip mokomoji, švietimo priemonė, dar ir todėl, kad Lietuva yra vienintelė baltų valstybė, nuo viduramžių išlikusi iki mūsų dienų.

2009 m. pasirodė pirmoji ir antroji leidinio knygos, šiemet bus išleista paskutinė, trečioji. Kiekvieną knygą sudaro apie 600 puslapių. Pirmojoje ir antrojoje knygose pristatomas LDK paveldas dabartinėje Baltarusijoje, trečioje knygoje – LDK architektūros, šiuo metu esančios Lenkijoje, Ukrainoje ir Rusijoje nuotraukos bei jų aprašymai. Leidinio struktūra atspindi dabartinį valstybių administracinį teritorinį suskirstymą. Prie kiekvieno objekto nurodomas pavadinimas lietuvių, baltarusių ir anglų kalbomis. Taip pat pateikiama informacija, kaip rasti objektą. Prie daugelio nuotraukų pridedami lietuviu save laikiusio dailininko Napoleono Ordos (1807–1883) piešiniai, leidžiantys palyginti, kaip atrodė objektas beveik prieš šimtą penkiasdešimt metų ir dabar. Neįtraukti tik tie LDK architektūros objektai, kurių neįmanoma kokybiškai nufotografuoti, nes jie yra labai apleisti arba visai sunykę.

Renginio metu palankia kaina bus galima įsigyti albumo „Didžioji Lietuva“ pirmąją ir antrąją knygas.

Informaciją apie renginį teikia Ryšių su visuomene skyriaus redaktorė Vita Morkūnienė tel. 8 41 39 92 78, 8 614 0 90 90.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.13627481sec.