Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje - Šiaulių katedra

2010 m. kovo 30 d., antradienį, 15.30 val. Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje (Aušros takas 3, Šiauliai) vyks Šiaulių „Aušros“ muziejaus išleisto albumo „Šiaulių katedra“ pristatymas. Dalyvaus J. E. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, leidinį pristatys ,,Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza, menotyrininkas prof. habil. dr. Vytautas Levandauskas, istorikė doc. dr. Rita Regina Trimonienė. Skambės Šiaulių dramos teatro aktoriaus Vlado Baranausko pasakojamos legendos ir autentiški XVIII a. pradžios pamokslai, folkloro ansamblis „Salduvė“ giedos religines giesmes, atliks šiauliečio kompozitoriaus Vaidoto Juozo Lyguto kūrinį „Brangus feniksas paukštis“, sukurtą pagal Šiaulių Šv. Petro ir Pauliaus bažnyčios statytojo kunigo Petro Tarvainio eiliuotą panegiriką „Linksmas pasveikinimas“.

Albumas parengtas 2007 m. ,,Aušros“ muziejaus surengtos tarptautinės parodos ,,Šiaulių katedra“, skirtos Šiaulių vyskupijos įkūrimo 10-mečiui, medžiagos pagrindu. Leidinį sudaro dvi dalys – mokslinių tyrinėjimų ir dokumentinių bei ikonografinių šaltinių publikacijos. Pirmojoje dalyje Šiaulių Šv. Petro ir Pauliaus bažnyčios architektūros istorijos tyrinėjimams ne vieną dešimtmetį paskyręs Vytauto Didžiojo universiteto prof. habil. dr. Vytautas Levandauskas, išsamiai supažindina su bažnyčios architektūra, jos kaita, svarbesniais istoriniais įvykiais. Jis straipsnyje apžvelgia ligšiolines publikacijas apie Šiaulių bažnyčią bei svarbiausius šaltinius. Straipsnyje gausu naujos, sovietmečiu neskelbtos informacijos.

Šiaulių universiteto doc. dr. Rita Regina Trimonienė nagrinėja mažai tyrinėtą Šiaulių Šv. Petro ir Pauliaus bažnyčios statytojo kunigo P. Tarvainio biografiją, veiklą ir reikšmingiausią jo kūrinį „Linksmas pasveikinimas“ (Vilnius, 1634 m.), skirtą Žemaičių vyskupui Jurgiui Tiškevičiui, pašventinusiam naująją Šiaulių bažnyčią. Iki šiol mums buvo žinomos tik lietuvių raštijos istorijai svarbios paskutinės lietuvių kalba parašytos keturiolika šio kūrinio eilučių, kurios yra vienas pirmųjų palyginti sklandaus silabinio eiliavimo pavyzdžių lietuvių literatūroje ir trečias pagal senumą spausdintas lietuviškas žodis. Leidinyje skelbiama viso „Linksmo pasveikinimo“ teksto faksimilė lenkų kalba ir doc. dr. R. R. Trimonienės šio kūrinio vertimas į lietuvių kalbą su komentarais, supažindinantis skaitytoją su nauju Šiaulių bažnyčios ir parapijos katalikų bendruomenės istorijos šaltiniu, atskleidžiančiu ne tik istorinių faktų, bet ir to meto dvasininkijos bei paprastų parapijiečių pasaulėvoką.

Antrojoje leidinio dalyje skelbiami dokumentiniai ir ikonografiniai šaltiniai, saugomi Šiaulių „Aušros“ muziejuje bei kitose Lietuvos ir užsienio mokslo bei kultūros institucijose. Didelė dalis ikonografinės medžiagos iki šiol buvo beveik nepublikuota. Tai su Šiaulių katedros statybos iniciatoriais ir statytojais susiję dokumentai, Šiaulių miesto planai, XX a. pr.–I p. bažnyčios interjero ir eksterjero atvirukai, fotografijos, piešiniai, įamžinantys jau negrįžtamai sunaikintas Šiaulių katedros architektūrines detales, meno vertybes.

Leidinio leidybą rėmė Lietuvos tūkstantmečio minėjimo direkcija, Kultūros rėmimo fondas ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Per renginį bus galima įsigyti leidinį, kurio kaina – 50 Lt.

Informaciją apie renginį teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Deimantė Kondrotaitė, tel. (8 41) 43 36 80.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::1.06951499sec.