Chaimo Frenkelio viloje – paskaita «1863-ieji. Sukilimas ir sukilėliai»

2013 m. spalio 23 d., trečiadienį, 17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks dr. Simono Strelcovo paskaita „1863-ieji. Sukilimas ir sukilėliai“. Per renginį lankytojai turės vieną iš paskutinių galimybių nemokamai apžiūrėti viloje eksponuojamą tarptautinę parodą „1863 m. sukilimas: veidai, vardai, istorijos“. Renginys nemokamas.

Paroda veiks iki spalio 31 d.

Atvykusieji į istoriko, 1863 m. sukilimo tyrinėtojo, Šiaulių universiteto dėstytojo dr. S.Strelcovo paskaitą išgirs apie naujausius tyrinėjimus sukilimo tema. Paskaitoje bus kalbama apie šio sukilimo organizaciją, jo eigą, sukilėlių, kovojusių už tėvynės, tikėjimo laisvę, už išsivadavimą iš baudžiavinių santykių, kasdienybę. Kitąmet Šiaulių „Aušros“ muziejus planuoja išleisti 1863 m. sukilimo eksponatų, saugomų Lietuvos muziejuose, katalogą. Dr. S. Strelcovas yra vienas iš šio katalogo straipsnių autorių.

Paskaitai 1863 m. sukilimo tema pasirinkta neatsitiktinai – šiemet minimos 150-osios sukilimo metinės, o 2013-ieji Lietuvoje paskelbti 1863 m. sukilimo metais. Jubiliejus šalyje minimas įvairiais renginiais, kuriuos į nuoseklią grandinę jungia Lietuvos muziejuose visus metus vykstantis muziejų kelio projektas „1863 metų sukilimo istorinė atmintis“.

Tarptautinė paroda „1863 m. sukilimas: veidai, vardai, istorijos“, kurios fone vyks dr. S.Strelcovo paskaita, vienas iš pagrindinių jubiliejinių renginių. Paroda Šiaulių „Aušros“ muziejuje buvo atidaryta šių metų kovo 11 d. Parodoje sudaryta išskirtinė proga pamatyti įvairiuose Lietuvos muziejuose saugomus 1863 m. sukilimo eksponatus. Pristatomas gausus Šiaulių „Aušros“ muziejuje saugomas 1863 m. sukilėlių fotografijų rinkinys. Autentiškas fotografijas papildo sukilėlių daiktai: įmantrūs savadarbiai ginklai, sukilėlio ženklas, tremtinių, kalinių dirbiniai. Iš 1863 m. sukilimo muziejaus Paberžėje specialiai parodai atgabentas vienam iš sukilimo vadų kunigui Antanui Mackevičiui priklausęs mišiolas. Į parodą atvežtas dalgis iš Biržų krašto muziejaus „Sėla“, rastas vienoje iš sukilimo mūšių vietų – Medeikiuose (Biržų r.). Skaudžius nuteistų sukilėlių išgyvenimus atskleidžia iš tremties rašyti laiškai, eilės. Unikalus iš Gardino atvežtas rankraštis, kuriame sukilimo tremtinys – 14 metų berniukas aprašo ilgą kelionę į tremtį Sibire. Parodoje eksponuojama viena iš keleto Lietuvoje saugomų nuožmaus sukilimo malšintojo Vilniaus generalgubernatoriaus Michailo Muravjovo atsiminimų rankraštinių knygų, šiandien – „Aušros“ muziejaus eksponatas.

Parodą papildo ir edukacinis užsiėmimas. Jame galima žaismingai patikrinti savo žinias apie 1863m. sukilimą ir iškeliauti su maloniu siurprizu – parodos suvenyru. Tad moksleivių, suaugusiųjų grupės kviečiamos paskubėti užsisakyti edukacinius užsiėmimus ir plačiau susipažinti su sukilimo istorija.

Baigiantis parodos eksponavimo laikui Šiaulių ,,Aušros“ muziejuje, šiauliečiams ir miesto svečiams suteikiama išskirtinė galimybė spalio 27 d., sekmadienį, parodą aplankyti už simbolinį 1 Lt. Nuo lapkričio mėnesio tarptautinė paroda „1863 m. sukilimas: veidai, vardai, istorijos“ bus eksponuojama Baltarusijoje, Gardino valstybiniame istorijos ir archeologijos muziejuje, nuo 2014 m. vasario – Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje Klaipėdoje.

Informaciją apie renginį teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus muziejininkė Vilma Karinauskienė, tel. 8 (41) 52 43 92. Edukacinių užsiėmimų užsakymai priimami tel. (8 41) 52 43 94.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::1.13384795sec.