Architekto Karolio Reisono 120-ųjų gimimo metinių ir Tarptautinės architektų dienos minėjimas

2014 m. liepos 1 d., antradienį, 15 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks architekto Karolio Reisono 120-ųjų gimimo metinių ir Tarptautinės architektų dienos minėjimas. Renginys prasidės konferencija, kurioje pranešimus skaitys K. Reisono veiklos tyrinėtojai, architektai.

17 val. renginys persikels į Šiaulių miesto pėsčiųjų bulvarą (Vilniaus g.) Vitrinose prie restorano „Čili pica“ bus atidaryta paroda „Architektas Karolis Reisonas Šiauliuose“.

Chaimo Frenkelio viloje vyksiančioje konferencijoje pranešimą tema „Architektas Karolis Reisonas. Kauno laikotarpio kūrybinė veikla“ skaitys architektūros istorikė Morta Baužienė (Vilnius), ilgametis K. Reisono veiklos tyrinėtojas Sigitas Saladžinskas (Vilnius) pristatys pranešimą „Karolio Reisono palikimas Šiauliuose“, o Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Šarūnas Sabaliauskas renginio dalyvius supažindins su K. Reisono įamžinimo Šiaulių mieste idėja.

Po konferencijos Šiaulių miesto pėsčiųjų bulvare vyks parodos „Architektas Karolis Reisonas Šiauliuose“, parengtos iš Šiaulių „Aušros“ muziejuje ir Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomos ikonografinės medžiagos, pristatymas. Parodoje galima išvysti didelę dalį K. Reisono Šiauliuose suprojektuotų pastatų. Kai kurie iš jų yra išlikę iki mūsų dienų. Vienas iš K. Reisono projektuotų pastatų, ir šiandien puošiančių Šiaulius, yra 1926 m. statyti Venclauskių namai (juose dabar įsikūręs Šiaulių „Aušros“ muziejus). Nepriklausomybės paminklas Sukilėlių kalnelyje – taip pat suprojektuotas architekto K. Reisono. Beje, šį darbą architektas atliko be atlygio. Su šiais ir kitais K. Reisono kurtais žinomais miesto pastatais, jų architektūra, istorijomis bus galima susipažinti parodoje, kurią parengė „Aušros“ muziejus (kuratorė – Istorijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Vilma Karinauskienė).

K. Reisonas (1894–1981) – žinomas tarpukario Lietuvos architektas, latvis, atidavęs Lietuvai produktyviausius savo kūrybinės veiklos metus ir padaręs jos labui daug prasmingų darbų.

1920 m. K. Reisonas Petrograde (dabar Sankt Peterburgas) baigė inžinerijos ir architektūros mokslus. Kurį laiką dirbo Sibire geležinkelio linijų statybose, 1922 m. atvyko į Lietuvą ir pradėjo dirbti Šiaulių miesto inžinieriumi ir Statybos skyriaus vedėju. K. Reisonui teko ne tik rūpintis per Pirmąjį pasaulinį karą nukentėjusio miesto atstatymu, bet ir užsiimti kita veikla. Jis suorganizavo statybos dešimtininkų kursus, įsteigė miesto braižyklą, įkūrė vieną iš pirmųjų Lietuvoje amatų mokyklų ir jai vadovavo. 1926 m. parašė vadovėlį „Žemės ūkio statyba“, 1928 m. – „Molio statyba“. 1922–1930 m. K. Reisonas Šiauliuose parengė ir įgyvendino daugiau nei dvidešimt projektų. K. Reisono suprojektuoti pastatai pasižymi istorizmo formomis, juose pritaikyti orderiniai elementai, frontonai, dekoruotos tarpaukštinės juostos.

1930 m. K. Reisonas buvo pakviestas dirbti Kauno miesto inžinieriumi ir Statybos skyriaus vedėju. Čia jis suprojektavo daug reikšmingų pastatų: Kristaus Prisikėlimo bažnyčią, Vytauto Didžiojo karo muziejų (kartu su Vladimiru Dubeneckiu ir Kaziu Kriščiukaičiu), Žemės ūkio rūmus, Žemės banko rūmus. Jo suprojektuotų pastatų yra Tauragėje, Jurbarke, Marijampolėje ir kt.

1940 m. K. Reisonas persikėlė į Panevėžį, kur dirbo miesto savivaldybės Statybos skyriaus vedėju, vėliau tapo miesto burmistru. 1944 m. pasitraukė į Vokietiją, o 1949 m. emigravo į Australiją.

Už nuopelnus Lietuvai K. Reisonas apdovanotas IV laipsnio Gedimino ordinu ir III laipsnio Vytauto Didžiojo ordinu.

Renginio organizatoriai: Šiaulių „Aušros“ muziejus ir Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrius. Rėmėjos: Šiaulių miesto savivaldybė, UAB „ZET-A-ZET“

Informaciją apie renginį teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Vilma Karinauskienė, tel. (8 41) 52 43 92.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.41204381sec.