Žolinė prie Žaliūkių vėjo malūno

2013 m. rugpjūčio 15 d., ketvirtadienį, 17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73) vyks liaudiška Žolinės vakaronė. Susirinkusiųjų į svarbiausią vasaros derliaus ir rugiapjūtės pabaigos šventę lauks šventinės Žolinės apeigos, gardi, šviežiai iškepta ruginė duona, smagi muzika, dainos, šokiai ir įvairios pramogos.

Vakaronėje dalyvaus ir gerą žemaitišką nuotaiką dalins Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro folkloro ansambliai „Alksnā“ ir „Alksniokā“ (vad. Dainora Petrikienė).

Jau trečią kartą Žaliūkių malūnininko sodyboje švenčiama Žolinė – gražiausia ir turtingiausia vasaros šventė, simbolizuojanti naujo derliaus gausą. Nuo seniausių laikų tuo metu pradėdavo nuimti naują derlių, baigdavosi rugiapjūtė, o po pabaigtuvių susirinkdavo visa giminė – susitikti, pabūti drauge, pagerbti gamtos gėrybių. Tikėta, kad tada visus kitus metus gyvens sočiai, laimingai ir santarvėje. Ši šventė – tai padėka už visas vasaros gėrybes, derliaus paaukojimas, kartu ir atsisveikinimas su želmenimis bei gėlėmis. Sakoma, jei bus graži Žolinė, bus gražus ir ruduo.

Visoje Lietuvoje dar gyvas paprotys per Žolinę neštis puokštę lauko ar darželio gėlių ir žolynų bažnyčion pašventinti. Senoliai prisimena, kad nešdavo šventinti naujo derliaus simbolius: rugius, kviečius, avižas, miežius, linus, darželio ar laukų gėles, kai kur ir sodo ar daržo gėrybes: obuolius, morkas, burokus, kopūstus ir pan.

Pašventinta žolynų puokštė laikoma prie šventųjų paveikslų ar kitoje garbingoje namų vietoje. Žolynai saugo namus nuo nelaimių, piktųjų dvasių, ligos ar gaisro, jais smilkomi namai prieš audrą ar sunegalavus gyvuliui, sveikatai stiprinti užplikoma ir geriama žolinės puokštėje surinktų žolelių arbata. Pašventintų žolių išmesti negalima. Jei gydančios arbatos neprireikė ir žolelės liko, jas reikia ne išmesti, o sudeginti, tuomet namus aplenks nelaimės. Per Žolinės vakaronę bus prisiminta ir ši graži apeiga.

Susirinkusieji į šventę prie Žaliūkių vėjo malūno galės smagiai ir turiningai praleisti laiką, prisiminti Žolinės tradicijas, pabūti su giminaičiais, draugais, senais ir naujais pažįstamais, aplankyti žolynų turgelį, paragauti kvapnios žolelių arbatos ir šviežios naujojo derliaus ruginės duonos, pasimėgauti žemaitiška muzika, dainomis, šokiais ir įvairiomis pramogomis. Mažeikių r. savivaldybės kultūros centro folkloro ansambliai „Alksnā“ ir „Alksniokā“,vadovaujami Dainoros Petrikienės, supažindins su iš kartos į kartą perduodamu autentišku folkloru ir ta kultūros dalimi, kuri atspindi itin glaudų ryšį su gimtąja žeme ir tautos papročiais.

Bilieto kaina – 2 Lt, moksleiviams – 1 Lt, ikimokyklinukams renginys nemokamas.

Jau tapo tradicija, kad kiekvienais metais per Žolinę Šiaulių universiteto Botanikos sode (Paitaičių g. 4, Šiauliai) veikia parodos iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių. Šiais metais lankytojų lauks paroda „Lietuviškas apavas“, kurioje bus galima pamatyti, ką kasdien avėjo mūsų protėviai – paprasti lietuviai valstiečiai.

Informaciją apie renginį teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. (8 41) 21 11 98.

KOMENTARAS

(vardas) rezultatas?


 

Apie mus | Kontaktai | Autorinės teisės | Partneriams
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.12757492sec.