Autorius: Edita Gaigalienė
Šaltinis: www.1000odiseja.lt
Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaryta paroda „Tūkstantmečio odisėja. Vienas vardas – Lietuva”. Unikalų projektą reprezentuojanti ekspozicija – vienas paskutiniųjų Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimo metų akcentų. Paroda veiks iki 2010 m. vasario 7 d.
Paroda susideda iš keturių dalių. Joje galima pamatyti galeriją šio lietuvybės žygio aplink pasaulį nuotraukų, kuriose įamžinti įspūdingi buriavimo vandenynų platybėse momentai, jaudinančios susitikimų su pasaulio lietuvių bendruomenėmis akimirkos ir asketiška buriuotojų buitis. Eksponatai iš aplankytų lietuvių bendruomenių: dovanos, linkėjimai, bendruomenių sveikinimai Lietuvai tūkstantmečio proga – kita svarbi ekspozicijos dalis. Muziejaus stenduose ir pasaulį apiplaukusios jachtos „Ambersail” modelis, buriuotojų apranga, jachtos įranga, asmeniniai daiktai bei „Tūkstantmečio odisėją” reprezentuojanti medžiaga, daiktai kartu su buriuotojais keliavę aplink pasaulį.
Parodos atidaryme dalyvavęs šio projekto globėjas Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus eksponavimui perdavė Lietuvos Prezidento vėliavą, kuri kartu su Prezidento laiškais aplankė 26 lietuvių bendruomenes 20-yje pasaulio šalių ir per 9 mėnesius jachtoje „Ambersail” nuplaukė daugiau kaip 43 tūkstančius jūrmylių.
Lietuvos tūkstantmečiui skirtą žygį aplink pasaulį vainikavo istorinis, precedento neturintys įvykis – „Tūkstantmečio odisėjos“ buriuotojams liepos 5 dieną sugrįžus į Klaipėdą, 21 val. Lietuvos laiku vienu metu „Tautišką giesmę” giedojo lietuviai 52 pasaulio vietose ir taip garsiai ir išdidžiai pasauliui pranešė, kad Lietuvos vardui 1000 metų. Nuolatinė ekspozicija „Tautiška giesmė aplink pasaulį” jau veikia Gedimino pilies bokšte kaip naujausiųjų laikų Lietuvos istorijos ekspozicijos dalis.
Į parodos Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidarymą gausiai susirinkę „Tūkstantmečio odisėja. Vienas vardas - Lietuva” projekto dalyviai pranešė apie naują iniciatyvą, gimusią plaukimo aplink pasaulį metu. Per 9 kelionės mėnesius „Tūkstantmečio Odisėjos“ dalyviai regėjo saulėtekius ir saulėlydžius ir simboliškai, plaukdami iš vakarų į rytus, yra sutaupę vieną saulės dieną. Todėl gimė idėja atstatyti saulės laikrodį ant Parnidžio kopos Nidoje, Kuršių Nerijoje. Jis būtų simbolis, skaičiuojantis jau antro Lietuvos tūkstantmečio laiką ir kelrodis visiems išplaukusiems sugrįžti atgal į Tėvynę.
Milžinišką 12 metrų aukščio, 200 tonų svorio saulės laikrodį smarkiai apgadino uraganas „Anatolijus” 1999 metais. Vieta, kur jis stovi unikali, nuo čia atsiveria Lietuvos vidaus vandenys ir į pasaulį vedantys Baltijos vandenys. Tai vienintelė vieta Lietuvoje, kur saulė leidžiasi ir teka nuo vandens paviršiaus. „Tūkstantmečio odisėjos“ dalyviai tiki, kad kilnų jų užmojį plačiai palaikys Lietuvos žmonės.
„Tūkstantmečio odisėjos“ organizatorių nuotraukos.
Nuotraukoje “paroda1” iš dešinės projekto ,,Tūkstantmečio odisėja. Vienas vardas - Lietuva" globėjas Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus ir projekto pagrindinis iniciatorius ir dalyvis Raimundas Daubaras.
Draudžiama portale www.travelnews.lt paskelbtą informaciją perpublikuoti be Travelnews.lt redakcijos sutikimo.